Ascultă Radio România Cultural Live

Expoziția „Luminile lui Caravaggio. Începutul modernității în pictura europeană, capodopere din colecția Roberto Longhi”, deschisă la Muzeul Național de Artă Timișoara

Expoziția „Luminile lui Caravaggio. Începutul modernității în pictura europeană, capodopere din colecția Roberto Longhi”, deschisă la Muzeul Național de Artă Timișoara

18 Noiembrie 2024, 01:20

Prima lucrare semnată de Michelangelo Merisi da Caravaggio se poate vedea în premieră absolută în România la Muzeul Național de Artă Timișoara (MNArT).

Expoziția „Luminile lui Caravaggio. Începutul modernității în pictura europeană, capodopere din colecția Roberto Longhi” va fi deschisă publicului până pe 28 februarie 2025 și este o co-producție semnată de MNArT în colaborare cu Fondazione di Studi di Storia dell'Arte Roberto Longhi din Firenze și Civita Mostre e Musei din Roma, finanțată de Consiliul Județean Timiș și desfășurată sub Înaltul Patronaj al Ministerelor Culturii din România și Italia.

Expoziția, dedicată picturii lui Caravaggio și artiștilor inspirați de marele pictor italian cuprinde 43 de opere care vor fi expuse în Galeria Ioachim Miloia a Palatului Baroc din Timișoara.

Rolul muzeului de organizator al evenimentelor fanion în cadrul programului „Timișoara 2023: Capitală Europeană a Culturii” a creat premisele pentru organizarea unei noi expoziții-eveniment care marchează o premieră pentru scena de artă din România – prezența unui tablou al lui Michelangelo Merisi da Caravaggio pe simezele celui mai important muzeu de profil din vestul României. Prin „Luminile lui Caravaggio. Începutul modernității în pictura europeană, capodopere din colecția Roberto Longhi”, Timișoara se menține în topul destinațiilor culturale din România și pe o hartă internațională relevantă pentru arta din spațiul european.

Expoziția este prilejuită de relația culturală cu Fondazione di Studi di Storia dell'Arte Roberto Longhi din Firenze și Civita Mostre e Musei.

În calitate de președinte al Fundației Longhi, mă bucur că expoziția găzduită de Muzeul Național de Artă Timișoara permite unui vast public românesc să intre în contact cu două mari personalități ale lumii culturale a secolului XX în Italia, Roberto Longhi și Anna Banti, și cu moștenirea lor extraordinară. Colecția de pictură caravaggescă constituită de familia Longhi, care a atins apogeul cu lucrarea „Ragazzo morso dal ramarro” (Băiat mușcat de șopârlă) semnată de Caravaggio, a coincis cu redescoperirea acestui curent artistic, apreciat astăzi în întreaga lume”, a spus Cristina Acidini, președinte Fundația Longhi și curatoarea expoziției.

Acest eveniment fanion, dedicat picturii lui Michelangelo Merisi da Caravaggio și artiștilor din cercul său va cuprinde 43 de opere aduse de la Florența. Lucrările reprezintă reflexele inovației caravaggești, transpuse cu măiestrie de către 33 de creatori ai picturii europene. În premieră, în România va fi expusă una dintre picturile originale de Caravaggio realizată în 1597, 'Băiat mușcat de șopârlă', alături de lucrări semnate de artiști din aria sa de influență precum: Lorenzo Lotto, Juseppe Ribera, Gian Battista Caracciolo, Dirck van Baburen, Mattia Preti, Gerrit Van Honthorst etc.

Istoricul de artă Roberto Longhi a invitat publicul să „citească „în mod natural” arta lui Caravaggio, deoarece de-a lungul vieții sale pictorul a încercat să fie „natural, de înțeles – mai degrabă uman decât umanist – într-un cuvânt, popular”. Această viziune inovatoare a lui Caravaggio este surprinsă pe deplin de această expoziție. Mulțumesc muzeului din Timișoara, Civita și Fundației Longhi pentru această inițiativă de diplomație culturală care va lega și mai mult Italia și România.”, declară președintele Comisiei pentru cultură, știință și învățământ a Camerei deputaților din Italia Federico Mollicone.

Luminile lui Caravaggio. Începutul modernității în pictura europeană - Capodopere din colecția Roberto Longhi” este un eveniment cultural de o importanță excepțională, care aduce în prim-plan esența tradiției picturii europene clasice, într-un moment istoric dominat de reconfigurări globale profunde. Această expoziție reunește capodopere care reflectă un dialog complex între patrimoniul artistic al colecțiilor Ormos Zsigmond, Roberto Longhi și stilul tenebrist. Împreună, aceste colecții valorifică legăturile istorico-estetice ale Vechii Europe, reamintind publicului rădăcinile puternice ale tradiției europene, ancorate în idealurile recurente de frumusețe și armonie ale Antichității reinterpretate, dar și forța semnificantă a contrastelor în dialog și reflexii. În fața provocărilor actuale și a proceselor de disoluție a identităților locale, expoziția Luminile lui Caravaggio servește drept un memento că arta europeană, în esența sa, continuă să fie un spațiu de întâlnire și de reflecție asupra valorilor umaniste, ancorate în fundamentele studiului analitic, al perspectivei, al luminii și al formei. Prin această expoziție, muzeul oferă un răspuns filosofic la dilemele timpurilor noastre, reafirmând filonul axiologic ce a modelat civilizația europeană și subliniind actualitatea valorilor care ne conectează profund cu trecutul nostru comun.", a spus managerul MNArT, Filip A. Petcu.

Într-un context marcat de globalizare și de transformări politice și sociale, expoziția accentuează importanța revenirii la om, la figura umană centrală, ca reflex al valorilor perene și al aspirațiilor artistice universale. Această abordare contemporană aduce în atenție rolul estetic al portretului european, evocând stilurile baroc și naturalist și reînvigorând o tradiție care, prin structură și valoare simbolică, rămâne un pilon cultural al identității continentului.

Ne place să amintim că, cu ocazia expoziției istorice Caravaggio și pictorii caravaggesci organizată la Palazzo Reale din Milano în 1951, Roberto Longhi, care a fost curatorul acesteia, în introducerea sa fundamentală s-a adresat direct publicului, invitându-l să descopere, în fața lucrărilor, modernitatea picturii centrată pe realitatea acestor artiști. Acum, această oportunitate este oferită pentru prima dată publicului român datorită lucrărilor fundamentale din colecția marelui istoric de artă. Expoziția de la Milano a fost un mare succes și a rămas un reper istoric. Speranța noastră este că această expoziție de la Muzeul Național de Artă Timișoara va atrage un număr mare de vizitatori și va avea aceeași rezonanță.”, a declarat Maria Cristina Bandera, curatoarea expoziției.

Biletele pot fi achiziționate de pe site-ul Muzeului Național de Artă Timișoara https://mnart.museum/ și de pe platforma https://expozitia-luminile-lui-caravaggio.booktes.com.

Expoziția va fi deschisă după următorul program:

Miercuri – duminică: 10:00 – 18:00

Luni și marți, precum și zilele de 25–26 decembrie 2024 și 1 ianuarie 2025: închis

Weekend cultural - Recomandări pentru 21-23 februarie
Muzică-Dans-Arte 20 Februarie 2025, 17:04

Weekend cultural - Recomandări pentru 21-23 februarie

Căutați idei de petrecere a timpului liber? Vă sugerăm o selecţie de recomandări culturale de neratat în acest weekend....

Weekend cultural - Recomandări pentru 21-23 februarie
Ziua Solidarității româno-polone sărbătorită printr-un recital la Muzeul Józef Piłsudski din Sulejówek
Muzică-Dans-Arte 20 Februarie 2025, 13:28

Ziua Solidarității româno-polone sărbătorită printr-un recital la Muzeul Józef Piłsudski din Sulejówek

Institutul Cultural Român de la Varșovia și Muzeului Józef Piłsudski din Sulejówek, în...

Ziua Solidarității româno-polone sărbătorită printr-un recital la Muzeul Józef Piłsudski din Sulejówek
Visuali Italiane 2025 aduce în România cele mai noi filme italiene:  noul film al lui Luca Guadagnino în avanpremieră
Muzică-Dans-Arte 20 Februarie 2025, 11:27

Visuali Italiane 2025 aduce în România cele mai noi filme italiene: noul film al lui Luca Guadagnino în avanpremieră

Festivalul „Visuali Italiane - Noua Cinematografie Italiană în România” , ajuns la a patra ediție,...

Visuali Italiane 2025 aduce în România cele mai noi filme italiene: noul film al lui Luca Guadagnino în avanpremieră
„The Magic of Quincy Jones” la Sala Radio
Muzică-Dans-Arte 20 Februarie 2025, 11:23

„The Magic of Quincy Jones” la Sala Radio

Joi, 27 februarie 2025 (de la 19.00), Big Band-ul Radio dirijat de Simona Strungaru ne invită la un nou concert din seria...

„The Magic of Quincy Jones” la Sala Radio
Festivalul Filmului Francez revine între 20 și 30 martie 2025 în 12 orașe din România, deschizând sezonul de evenimente „Primăvara Franceză ÎMPREUNĂ”
Muzică-Dans-Arte 20 Februarie 2025, 11:20

Festivalul Filmului Francez revine între 20 și 30 martie 2025 în 12 orașe din România, deschizând sezonul de evenimente „Primăvara Franceză ÎMPREUNĂ”

Institutul Francez din România prezintă cea de-a 29-a ediție a Festivalului Filmului Francez - Échos , care va...

Festivalul Filmului Francez revine între 20 și 30 martie 2025 în 12 orașe din România, deschizând sezonul de evenimente „Primăvara Franceză ÎMPREUNĂ”
Dirijorul Roberto Forés-Veses și pianistul Alexandre Tharaud vor concerta la Ateneul Român cu Orchestra Filarmonicii George Enescu, pe 20 și 21 februarie
Muzică-Dans-Arte 19 Februarie 2025, 16:07

Dirijorul Roberto Forés-Veses și pianistul Alexandre Tharaud vor concerta la Ateneul Român cu Orchestra Filarmonicii George Enescu, pe 20 și 21 februarie

Orchestra Filarmonicii George Enescu va susține două concerte simfonice extraordinare pe 20 și 21 februarie, aducând pe...

Dirijorul Roberto Forés-Veses și pianistul Alexandre Tharaud vor concerta la Ateneul Român cu Orchestra Filarmonicii George Enescu, pe 20 și 21 februarie
Galerii din Belgia, Germania, Austria și Polonia se alătură  celor mai importante galerii de artă din România  la cea de-a treia ediție RAD ART FAIR
Muzică-Dans-Arte 19 Februarie 2025, 12:21

Galerii din Belgia, Germania, Austria și Polonia se alătură celor mai importante galerii de artă din România la cea de-a treia ediție RAD ART FAIR

București, 19 februarie - RAD ART FAIR, târgul de artă contemporană al celor mai importante galerii din România,...

Galerii din Belgia, Germania, Austria și Polonia se alătură celor mai importante galerii de artă din România la cea de-a treia ediție RAD ART FAIR
Primul Bust de copil sculptat de Constantin Brâncuși în 1906, în exclusivitate la Galeriile Artmark
Muzică-Dans-Arte 19 Februarie 2025, 12:18

Primul Bust de copil sculptat de Constantin Brâncuși în 1906, în exclusivitate la Galeriile Artmark

Expoziție omagială, 149 de ani de la nașterea artistului. Constantin Brâncuși (19 februarie 1876, Hobița, România – 16 martie...

Primul Bust de copil sculptat de Constantin Brâncuși în 1906, în exclusivitate la Galeriile Artmark
Ascultă live

Ascultă live

12:00 - 13:00
Texte și pretexte
Ascultă live Radio România Cultural
10:05 - 13:00
DIMINEŢI CU SOARE
Ascultă live Radio România Actualităţi
Acum live
Radio România Muzical
Ascultă live Radio România Muzical
Acum live
Radio România Internaţional 1
Ascultă live Radio România Internaţional 1
11:05 - 13:00
reluare: RRI, o voce pentru lumea românească (RRI)
Ascultă live Radio România Internaţional 2
Acum live
Radio România Internaţional 3
Ascultă live Radio România Internaţional 3
Acum live
Radio România 3net
Ascultă live Radio România 3net
12:20 - 14:00
VEȘTI ȘI POVEȘTI
Ascultă live Radio România Antena Satelor
Acum live
Radio Vacanța Fresh
Ascultă live Radio Vacanța Fresh
Acum live
Radio Vacanța Gold
Ascultă live Radio Vacanța Gold
Acum live
Radio Vacanța Nostalgia
Ascultă live Radio Vacanța Nostalgia
Acum live
Radio România București FM
Ascultă live Radio România București FM
Acum live
Radio România Braşov FM
Ascultă live Radio România Braşov FM
Acum live
Radio România Cluj
Ascultă live Radio România Cluj
Acum live
Radio România Constanța FM
Ascultă live Radio România Constanța FM
Acum live
Radio România Constanța Folclor
Ascultă live Radio România Constanța Folclor
Acum live
Radio România Oltenia Craiova
Ascultă live Radio România Oltenia Craiova
Acum live
Radio România Iași
Ascultă live Radio România Iași
Acum live
Radio România Reșița
Ascultă live Radio România Reșița
Acum live
Radio România Tg Mureș
Ascultă live Radio România Tg Mureș
Acum live
Radio România Timișoara FM
Ascultă live Radio România Timișoara FM
Acum live
Radio România Timișoara AM
Ascultă live Radio România Timișoara AM
Acum live
Radio România Arad FM
Ascultă live Radio România Arad FM
Acum live
Radio Chişinău
Ascultă live Radio Chişinău
Acum live
Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Ascultă live Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Acum live
Radio România Cluj în limba maghiară
Ascultă live Radio România Cluj în limba maghiară
Acum live
Radio eTeatru
Ascultă live Radio eTeatru