Ascultă Radio România Cultural Live

Spectacole străine în Festivalul Naţional de Teatru

05 Septembrie 2017, 13:55

Păstrând tradiţia iniţiată în anul 2006 de directorul artistic și criticul Marina Constantinescu de a invita mari spectacole ale lumii la Bucureşti în cadrul Festivalului Naţional de Teatru, şi în acest an, trei producţii internaţionale de prestigiu au fost invitate să îmbogăţească ediţia cu numărul 27 a Festivalului.

Nume binecunoscute ale scenei mondiale precum Robert Lepage,Evgeny Mironov, Angelin Preljocaj, Juliette Binoche sau pianistul francez Alexandre Tharaud vor fi prezente între 20 şi 30 octombrie 2017 la București. Este pentru prima dată când Robert Lepage și Juliette Binoche vin în România, dar este o premieră și pentru Angelin Preljocaj, care vine de această dată în FNT şi în calitate de regizor de film.

Cele trei spectacole străine invitate în toamnă la Bucureşti sunt:

HAMLET | COLLAGE, după William Shakespeare, în adaptarea celebrului regizor canadian Robert Lepage – o producţie a Teatrului de Stat al Națiunilor, Moscova, Rusia

Romeo şi Julieta, balet pe muzica lui Serghei Prokofiev după piesa „Romeo şi Julieta” de William Shakespeare, în coregrafia lui Angelin Preljocaj – un spectacol produs de Ballet Preljocaj, Franţa

şi Vaille Que Vivre / Să trăieşti orice ar fi (Barbara) – un spectacol dedicat celebrei cântăreţe Barbara, ale cărei texte şi muzică vor fi interpretate de Juliette Binoche şi Alexandre Tharaud (pian). O producţie Les Visiteurs du soir, în co-producţie cu L'Onde Théâtre Centre d'art de Vélizy-Villacoublay.

HAMLET | COLLAGE”, după William Shakespeare, este prima producţie rusească a legendarului regizor de teatru canadian Robert Lepage. Pregătirile au durat mai bine de doi ani, iar rezultatul este un spectacol hi-tech pentru un singur actor (care interpretează douăsprezece roluri) şi peste douăzeci de membri ai echipei, de la tehnicieni la directori de platou, electricieni, recuziteri, ingineri de sunet şi imagine.

Captiv într-un cub ce pluteşte deasupra scenei, Evgeny Mironov – Hamlet trebuie să interpreteze pe rând toate personajele piesei lui Shakespeare. Toate acţiunile piesei au loc în imaginaţia lui Hamlet, iar personajul îi este dezvăluit publicului în camera sa dintr-un azil de boli mintale.

Robert Lepage şi Evgeny Mironov au reuşit să creeze o tragedie a minţii la scară mare, care s-a dovedit a fi mai tulburătoare decât tragedia vieţii reale.

În esenţă – e o piesă despre nebunie, iar un spectacol ‘Hamlet’ într-un singur actor cere, fără îndoială, din partea performerului să se aşeze pe el însuşi într-un soi de stare de vrie schizofrenică, pentru a determina convergenţa tuturor personajelor din textul shakespearian. Şi împrumutând aceeaşi carne tuturor protagoniştilor – creează acestora un soi de asemănare de familie. (...) Acest colaj este rezultatul unui lung şir de reflecţii şi dialoguri purtate între un avid actor rus şi un nesăţios regizor canadian, care au în comun nevoia imperioasă de a învăţa unul de la altul despre jocul scenic contemporan, felul modern de a spune o poveste şi, bineînţeles, despre Shakespeare... şi trebuie să admit că pe parcursul întregului proces am fost uimit şi smerit în faţa unei asemenea demonstraţii de curaj, generozitate şi talent pur, din partea colaboratorului meu principal.” (Robert Lepage)

Spectacolul HAMLET | COLLAGE” se va juca în deschiderea Festivalului Național de Teatru, pe 20 octombrie, de la ora 20:00, la Sala Mare a Teatrului Naţional „I.L.Caragiale” din București.

Romeo și Julieta”,pe muzica lui Serghei Prokofiev după piesa Romeo şi Julieta de William Shakespeare – este un spectacol în care, purtând amprenta originilor şi culturii sale albaneze, celebrul coregraf Angelin Preljocaj a ales să ancoreze povestea de iubire a lui Shakespeare într-un regim totalitar dintr-o ţară din Europa de Est. Lupta dintre familii din povestea clasică este înlocuită aici de confruntarea dintre miliţia responsabilă cu menţinerea ordinii sociale şi „familia” celor fără adăpost.

Într-o Veronă improbabilă, mai degrabă fictivă decât futuristă, aproape în ruine, cu o clasă conducătoare favorită (familia Julietei) şi o populaţie săracă şi exploatată (lumea lui Romeo), întâlnirea celor doi iubiţi este interzisă şi declarată în afara legii. Omniprezentă şi puternică, miliţia aflată la ordinele familiei Julietei este nu doar imaginea shakespeariană a fatalităţii, ci şi a influenţei puterii asupra libertăţii individuale exprimate în esenţa sa: libertatea de a iubi. Deşi uneori par a se supune regulilor, Romeo şi Julieta reneagă modul de viaţă impus de clasele sociale cărora le aparţin, închise oricărei comunicări, după cum dictează miliţia conştiinţei colective, de unde şi cauza scandalului produs de iubirea celor doi tineri. Amândoi şi-ar dori să fie altundeva, amândoi aspiră la ceea ce are celălalt. Şocul pasional le va permite să meargă mai departe, să aibă curajul să plănuiască evadarea din limitele pe care li le-a impus destinul.” (Angelin Preljocaj)

Spectacolul „Romeo și Julieta” este programat pe 29 octombrie, de la ora 20:00, la Sala Studio a Teatrului Naţional „I.L.Caragiale” din București.

În spectacolul Vaille Que Vivre / Să trăiești orice ar fi (Barbara),Juliette Binoche, pentru prima dată pe o scenă din România, şi pianistul Alexandre Tharaud s-au reunit pentru a celebra amintirea Barbarei.

A fost un nume mare al muzicii franceze şi i-a însoţit prin viaţă pe amândoi, pe Binoche şi Tharaud. Între ei s-a format de-a lungul timpului o legătură unică şi profundă. Azi, cei doi îi aduc un tribut discret, pomenind cu modestie absenţa Barbarei, într-o selecţie de muzică şi texte, aparţinând celebrei artiste, pe care au realizat-o împreună.

Însemnările personale se combină cu amintirile actorilor despre ea, texte şi piese, de la cele mai cunoscute până la cele mai secrete, pentru a crea un spaţiu senzorial care să o evoce cu sensibilitate pe Barbara – un om de legendă care, după cum spunea Juliette Binoche, era în stare să transforme „umbrele în lumină şi catifeaua sumbră în sori”.

Spectacolul Vaille Que Vivre / Să trăiești orice ar fi (Barbara)este programat pe 30 octombrie, de la ora 20:00, la Sala Studio a Teatrului Naţional „I.L.Caragiale” din București.

Pe Juliette Binoche o vom mai putea vedea în cadrul Festivalului Național de Teatru și pe marele ecran, în filmul Polina/ Polina, danser sa vie, în regia cuplului Valérie Müller și Angelin Preljocaj. Filmul spune povestea unei tinere fete de condiție modestă, care visează să devină o balerină celebră, și îi urmărește parcursul spre o carieră fulminantă, care o poartă din Rusia natală prin toată lumea. Proiecția este programată pe 29 octombrie şi va fi urmată de o discuţie la care vor participa toţi cei trei artişti prezenţi la Bucureşti.

Festivalul Național de Teatru, ajuns anul acesta la cea de-a 27-a ediție, are loc în perioada 20-30 octombrie 2017.

Producătorii Festivalului Național de Teatru sunt UNITER – Uniunea Teatrală din România, ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului București și Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București. FNT este un Proiect cultural finanțat de Ministerul Culturii și Identității Naționale și de Primăria Municipiului București, în parteneriat cu Institutul Cultural Român.

Mai multe informații pe www.fnt.ro și pe pagina oficială de facebook.

Actorul și regizorul Mihai Dinvale a murit la vârsta de 74 de ani.
Teatru și film 13 Noiembrie 2025, 07:16

Actorul și regizorul Mihai Dinvale a murit la vârsta de 74 de ani.

Actorul și regizorul Mihai Dinvale, fost director al Teatrului Mic din București, a încetat din viață, lăsând...

Actorul și regizorul Mihai Dinvale a murit la vârsta de 74 de ani.
La 40 de ani de la dispariția lui Gheorghe Ursu, documentarul „Cazul inginerului Ursu” se alătură Memorialului dedicat acestuia
Teatru și film 12 Noiembrie 2025, 20:10

La 40 de ani de la dispariția lui Gheorghe Ursu, documentarul „Cazul inginerului Ursu” se alătură Memorialului dedicat acestuia

Filmul va avea proiecții speciale la Cluj și București, urmate de lansarea online pe Cinepub.

La 40 de ani de la dispariția lui Gheorghe Ursu, documentarul „Cazul inginerului Ursu” se alătură Memorialului dedicat acestuia
Regizorul Timofei Kuliabin revine în România și montează „Oglinda spartă” la Teatrul Regina Maria
Teatru și film 12 Noiembrie 2025, 19:24

Regizorul Timofei Kuliabin revine în România și montează „Oglinda spartă” la Teatrul Regina Maria

Trupa Iosif Vulcan a Teatrului Regina Maria anunță premiera spectacolului Oglinda spartă , un scenariu de Roman Doljanski...

Regizorul Timofei Kuliabin revine în România și montează „Oglinda spartă” la Teatrul Regina Maria
„CATANE”, filmul regizat de Ioana Mischie, nominalizat la Hollywood Music in Media Awards pentru muzica originală semnată de Emiliano Mazzenga
Teatru și film 12 Noiembrie 2025, 18:14

„CATANE”, filmul regizat de Ioana Mischie, nominalizat la Hollywood Music in Media Awards pentru muzica originală semnată de Emiliano Mazzenga

„CATANE” , lungmetrajul de debut al regizoarei Ioana Mischie , a obținut o nominalizare internațională la...

„CATANE”, filmul regizat de Ioana Mischie, nominalizat la Hollywood Music in Media Awards pentru muzica originală semnată de Emiliano Mazzenga
O nouă premieră la Centrul Independent pentru Arta Animației (CIAA): „Povestea regelui supărat pe clovn” de Matei Vișniec
Teatru și film 12 Noiembrie 2025, 17:07

O nouă premieră la Centrul Independent pentru Arta Animației (CIAA): „Povestea regelui supărat pe clovn” de Matei Vișniec

Centrul Independent pentru Arta Animației (CIAA) anunță premiera spectacolului „Povestea regelui supărat pe...

O nouă premieră la Centrul Independent pentru Arta Animației (CIAA): „Povestea regelui supărat pe clovn” de Matei Vișniec
Programul Astra Film Junior. Educație prin film documentar  pentru elevii din Chișinău
Teatru și film 12 Noiembrie 2025, 16:15

Programul Astra Film Junior. Educație prin film documentar pentru elevii din Chișinău

Astra Film Festival va aduce la Chișinău , în această săptămână, pe lângă o selecție a unora dintre cele...

Programul Astra Film Junior. Educație prin film documentar pentru elevii din Chișinău
Ministrul Culturii, despre concursul de manager al TNB: Se caută candidaţi cu viziune; Etapa de interviu va fi publică
Teatru și film 12 Noiembrie 2025, 08:20

Ministrul Culturii, despre concursul de manager al TNB: Se caută candidaţi cu viziune; Etapa de interviu va fi publică

Demeter Andras Istvan s-a întâlnit la TNB cu actori şi actriţe care au vrut să aibă o discuţie deschisă cu acesta despre...

Ministrul Culturii, despre concursul de manager al TNB: Se caută candidaţi cu viziune; Etapa de interviu va fi publică
„Vocea Dinlăuntru”  - O explorare a curajului, vulnerabilității și echilibrului interior, adusă pe scenă de regizorul Laurențiu Rusescu, cu Mirela Oprișor și Carol Ionescu
Teatru și film 10 Noiembrie 2025, 20:25

„Vocea Dinlăuntru” - O explorare a curajului, vulnerabilității și echilibrului interior, adusă pe scenă de regizorul Laurențiu Rusescu, cu Mirela Oprișor și Carol Ionescu

Spectacolul de teatru „Vocea Dinlăuntru” , bazat pe piesa „The Sound Inside” de Adam Rapp , debutează...

„Vocea Dinlăuntru” - O explorare a curajului, vulnerabilității și echilibrului interior, adusă pe scenă de regizorul Laurențiu Rusescu, cu Mirela Oprișor și Carol Ionescu
Ascultă live

Ascultă live

13:00 - 13:55
RRC Chill
Ascultă live Radio România Cultural
13:20 - 14:00
PROBLEME LA ZI (DEZBATERE RRA)
Ascultă live Radio România Actualităţi
Acum live
Radio România Muzical
Ascultă live Radio România Muzical
13:00 - 14:00
Français 1
Ascultă live Radio România Internaţional 1
13:10 - 15:00
VOCI DE ACASĂ (Redacţia militară)
Ascultă live Radio România Internaţional 2
Acum live
Radio România Internaţional 3
Ascultă live Radio România Internaţional 3
Acum live
Radio România 3net
Ascultă live Radio România 3net
12:20 - 14:00
VIAȚA LA ȚARĂ
Ascultă live Radio România Antena Satelor
Acum live
Radio Vacanța Fresh
Ascultă live Radio Vacanța Fresh
Acum live
Radio Vacanța Gold
Ascultă live Radio Vacanța Gold
Acum live
Radio Vacanța Nostalgia
Ascultă live Radio Vacanța Nostalgia
Acum live
Radio România București FM
Ascultă live Radio România București FM
11:03 - 15:00
Pulsul zilei
Ascultă live Radio România Braşov FM
Acum live
Radio România Cluj
Ascultă live Radio România Cluj
Acum live
Radio România Constanța FM
Ascultă live Radio România Constanța FM
Acum live
Radio România Constanța Folclor
Ascultă live Radio România Constanța Folclor
Acum live
Radio România Oltenia Craiova
Ascultă live Radio România Oltenia Craiova
Acum live
Radio România Iași
Ascultă live Radio România Iași
Acum live
Radio România Reșița
Ascultă live Radio România Reșița
Acum live
Radio România Tg Mureș
Ascultă live Radio România Tg Mureș
13:00 - 16:03
Știri
Ascultă live Radio România Timișoara FM
13:00 - 14:00
Emisiune în lb. germană
Ascultă live Radio România Timișoara AM
Acum live
Radio România Arad FM
Ascultă live Radio România Arad FM
Acum live
Radio Chişinău
Ascultă live Radio Chişinău
Acum live
Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Ascultă live Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Acum live
Radio România Cluj în limba maghiară
Ascultă live Radio România Cluj în limba maghiară
Acum live
Radio eTeatru
Ascultă live Radio eTeatru
Acum live
Conviețuiri
Ascultă live Conviețuiri