Ascultă Radio România Cultural Live

Caravana Centenarul Încoronării ajunge la Chișinău - Irina-Margareta Nistor, Adrian Cioroianu, Nicolae Pepene, Alexandru Muraru și Pedro J. Fuentes Cid vor fi pe urmele vizitelor regale din Republica Moldova

30 August 2022, 12:19

Caravana Centenarul Încoronării Regelui Ferdinand I și a Reginei Maria ajunge, în perioada 2-3 septembrie 2022, la Chișinău - Republica Moldova. Asociația Artis, alături de Primăria Municipiului Iași, anunță un nou eveniment al proiectului organizat sub auspiciile Familiei Regale a României. Este cea de-a 12 deplasare a caravanei al cărei traseu a avut startul la Iași pe data de 12 mai 2022.

La 100 de ani de la încoronarea Regelui Ferdinand I și a Reginei Maria, Irina-Margareta Nistor (Ambasador Cinema), Adrian Cioroianu (Istoric, Ambasador), Nicolae Pepene (Istoric, Ambasador), Alexandru Muraru (Istoric, Ambasador), alături de un invitat special - Pedro J. Fuentes Cid (Jurist, dizident cubanez), vor aminti de România Întregită (1919-1927), pentru a oferi o lecție de istorie elevilor, prin filme românești și discuții cu istorici, profesori, cinefili și oameni de cultură.

Pe lângă proiecții de film și discuții educative cu invitații din proiect, publicul din Chișinău va fi martorul vernisajului expoziției de fotografie 1922. Anul Încoronării (curator Nicolae Pepene).

„Am știu și ne-am dorit, încă de când am gândit proiectul, că trebuie să ajungem la Chișinău. E traseul pe care ne duce istoria. Pentru că este despre România Întregită (1919-1927). Astfel, nu întâmplător Caravana Centenarul Încoronării poposește și în Republica Moldova. Este un moment important mai ales că Familia Regală a avut o legătură aparte cu Republica Moldova. Ne dorim să contribuim la conștientizarea evenimentului dedicat Regalității. Putem face asta doar prin asemenea proiecte educaționale, organizate cu sprijinul unor parteneri care înțeleg importanța și ne susțin. Pe această cale, vreau să le mulțumesc tuturor partenerilor noștri, indiferent de granițe” - Andrei Giurgia, manager de proiect.

Caravana Centenarul Încoronării la Chișinău este organizată cu sprijinul lanțului de patiserii Dulcinella.

Evenimentele vor avea loc după programul următor:

  • Vineri, 2 septembrie 2022, ora 13.00 | Liceul Da Vinci Chișinău - proiecție film – „Memorialul durerii – Regele Ferdinand I Întregitorul de țară” (realizator Lucia Hossu Longin), în prezența invitaților: Irina-Margareta Nistor (Ambasador Cinema), Adrian Cioroianu (Istoric, Ambasador), Nicolae Pepene (Istoric, Ambasador)

  • Sâmbătă, 3 septembrie 2022, ora 12.00 | Muzeul Național de Istorie a Moldovei, Sala Unirii, Chișinău - Proiecția filmului „Maria – Inima României” (regizor Trevor Poots), în prezența invitaților: Irina-Margareta Nistor (Ambasador Cinema), Nicolae Pepene (Istoric, Ambasador), Alexandru Muraru (Istoric, Ambasador), Pedro J. Fuentes Cid (Jurist, dizident cubanez)

După fiecare proiecție vor avea loc sesiuni de Q&A cu invitații prezenți, dar și vernisajul expoziției de 1922. Anul Încoronării (curator Nicolae Pepene).

Intrarea la toate evenimentele este liberă.

Vizita Regală în Basarabia

Traseul familiei regale a urmat itinerariul Ițcani, Suceava, Putna, Rădăuți, Cernăuți, Noua Suliță, Hotin, Bălți, Chișinău, Cetatea Albă, Leipzig, Basarabeasca, Valul lui Traian, Bolgrad, Reni și Ismail. Acest traseu era unul simbolic, iar locurile prin care au trecut și oamenii pe care i-au întâlnit aveau legături istorice. Vizita a început la 16 mai 1920, în Bucovina, din orașul Cernăuți, și avea o importanță incontestabilă: regele, pentru prima dată, vizitează cele două provincii românești, care timp de secole s-au aflat sub ocupație străină.

În Basarabia, trenul regal, poposește în orașul Bălți în dimineața zilei de 19 mai, miercuri, ora 9.30. Suita regală, alcătuită din M.S. Regele Ferdinand I, M.S. Regina Maria, A.S. Principesa Elisabeta, a fost însoțită de generalul A. Averescu (1859-1938). Familia regală a fost întâlnită la gară cu onoruri de primarul orașului Bălți - D. Hâncu și președintele Zemstvei din Bălți, V. Boutmy. Înalții oaspeți au participat la o slujba religioasă și au vizitat bisericile celorlalte confesiuni: armeană, poloneză, sinagoga, apoi spitalul de boli infecțioase din oraș.

La Chișinău suveranul sosește în ziua de 20 mai, joi, zi când se sărbătorea Înălțarea Domnului, moment descris în amănunte de către Regina Maria. Aceasta purta o rochie albă și o pălărie stil kokoșnik, iar decorațiile etalate erau un mod de a celebra bucuria sosirii într-un loc simbolic – capitala Basarabiei. În aceleași notițe, Regina Maria nota primele impresii: „…străzile erau înțesate de o mulțime entuziastă…, fără îndoială, pământul este românesc, iar populația este românească”.

Despre Pedro J. Fuentes Cid | Invitat special

Juristul Pedro J. Fuente este unul dintre cei mai importanți dizidenți cubanezi. Și-a făcut studiile în Științe Sociale și Politice și Drept, la Paris, Havana și Miami, este avocat și locuiește în Statele Unite ale Americii. I-a cunoscut pe Che Guevara și Fidel Castro și a avut o încercare de a înlătura regimul politic instaurat de Fidel Castro în Cuba, fiind capturat și condamnat la 16 ani de închisoare. Este considerat unul dintre specialiștii și cunoscătorii cei mai buni ai regimului politic cubanez.

După ce a emigrat în SUA, în 1979, a devenit un prosper avocat la Miami și este cofondator, alături de ex-președintele ceh Vaclav Havel, al Uniunii Internaționale a Deținuților Politici Anticomuniști.

Este unul dintre cei mai cunoscuți avocați din Miami și unul dintre cei mai activi lideri ai mișcării pentru eliminarea regimului comunist din Cuba. Conferențiază frecvent în SUA și Europa despre nevoia de ajutor a cubanezilor și militează pentru drepturile civile ale acestora.

Organizator: ARTIS

Proiect sub auspiciile Familiei Regale a României

Partener: Primăria Municipiului Iași

Partener de organizare: Dulcinella

Parteneri locali: Julius Meinl, Cricova, Oliva, Purcari, PIERS, Liceul De Creativitate Și Inventică „Prometeu-Protalent”

Parteneri educaționali: Universitatea „Petre Andrei” Iași și Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” Iași

Partener cultural: Ateneul Național din Iași

Cu sprijinul: Dacin Sara, Institutul Cultural Român

Susținut de: Noir

Transportator oficial: TAROM

Parteneri: Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Românesc, Institutul de Istorie „Nicolae Iorga”, Asociația Studenților Jurnaliști

Parteneri media: Agerpres, RFI România, Radio România Cultural, Historia, Adevărul, TVR Iași, TVR Moldova, VIVA FM, Radio Iași, Radio HIT, Radio Europa Liberă, Suplimentul de Cultură, Zile și Nopți, Revista Ateneu, MovieNews, Inoras.ro, TeleRadio Moldova

Final de ianuarie la Opera Națională București, cu o dublă reprezentație: Don Giovanni de Mozart
Istorie-filozofie-psihologie 28 Ianuarie 2025, 07:07

Final de ianuarie la Opera Națională București, cu o dublă reprezentație: Don Giovanni de Mozart

  În săptămâna 27-31 ianuarie 2025, Opera Națională București a programat o dublă reprezentație a operei Don...

Final de ianuarie la Opera Națională București, cu o dublă reprezentație: Don Giovanni de Mozart
DOCUMENTAR: Unirea Principatelor Române – 24 ianuarie 1859
Istorie-filozofie-psihologie 24 Ianuarie 2025, 05:00

DOCUMENTAR: Unirea Principatelor Române – 24 ianuarie 1859

În fiecare an, la 24 ianuarie, românii sărbătoresc Unirea Principatelor Române din anul 1859 – numită...

DOCUMENTAR: Unirea Principatelor Române – 24 ianuarie 1859
Institutul Italian de Cultură din București comemorează Ziua Memoriei printr-un spectacol de teatru la București și Cluj
Istorie-filozofie-psihologie 23 Ianuarie 2025, 10:40

Institutul Italian de Cultură din București comemorează Ziua Memoriei printr-un spectacol de teatru la București și Cluj

Cu ocazia Zilei Memoriei, Institutul Italian de Cultură din București, în parteneriat cu Teatrul Evreiesc de Stat din...

Institutul Italian de Cultură din București comemorează Ziua Memoriei printr-un spectacol de teatru la București și Cluj
Muzeul Național Cotroceni - deschis pentru public pe 24 ianuarie
Istorie-filozofie-psihologie 19 Ianuarie 2025, 08:46

Muzeul Național Cotroceni - deschis pentru public pe 24 ianuarie

Muzeul Național Cotroceni va fi deschis pentru public în data de 24 ianuarie 2025, cu prilejul aniversării a 166 de ani...

Muzeul Național Cotroceni - deschis pentru public pe 24 ianuarie
Jimmy Carter, al 39-lea preşedinte al SUA, a murit la vârsta de 100 de ani
Istorie-filozofie-psihologie 30 Decembrie 2024, 00:22

Jimmy Carter, al 39-lea preşedinte al SUA, a murit la vârsta de 100 de ani

Cel mai longeviv președinte american, Jimmy Carter , care a ajuns președintele SUA în urma contextului marcat de...

Jimmy Carter, al 39-lea preşedinte al SUA, a murit la vârsta de 100 de ani
PARIS: Catedrala Notre-Dame, redeschisă | VIDEO
Istorie-filozofie-psihologie 08 Decembrie 2024, 11:12

PARIS: Catedrala Notre-Dame, redeschisă | VIDEO

Prima slujbă în catedrala restaurată a avut loc duminică, la ora 10:30 (ora locală).

PARIS: Catedrala Notre-Dame, redeschisă | VIDEO
Catedrala Notre-Dame din Paris se redeschide după 5 ani de la incendiu
Istorie-filozofie-psihologie 06 Decembrie 2024, 20:54

Catedrala Notre-Dame din Paris se redeschide după 5 ani de la incendiu

La mai bine de cinci ani de la tragicul incendiu care a devastat Notre-Dame de Paris, catedrala se pregătește, în...

Catedrala Notre-Dame din Paris se redeschide după 5 ani de la incendiu
1 Decembrie – Ziua Naţională a României
Istorie-filozofie-psihologie 01 Decembrie 2024, 06:00

1 Decembrie – Ziua Naţională a României

La data de 1 Decembrie , începând din 1990, este sărbătorită Ziua Naţională a României . În 1918,...

1 Decembrie – Ziua Naţională a României
Ascultă live

Ascultă live

05:00 - 06:00
Teatrul Național Radiofonic - Biografii, memorii
Ascultă live Radio România Cultural
05:05 - 07:00
Bună dimineaţa, România!
Ascultă live Radio România Actualităţi
Acum live
Radio România Muzical
Ascultă live Radio România Muzical
05:00 - 06:00
Espańol 4
Ascultă live Radio România Internaţional 1
05:07 - 07:00
România, devreme (RRA)
Ascultă live Radio România Internaţional 2
Acum live
Radio România Internaţional 3
Ascultă live Radio România Internaţional 3
Acum live
Radio România 3net
Ascultă live Radio România 3net
00:00 - 06:00
PROGRAM MUZICAL NOCTURN
Ascultă live Radio România Antena Satelor
Acum live
Radio Vacanța Fresh
Ascultă live Radio Vacanța Fresh
Acum live
Radio Vacanța Gold
Ascultă live Radio Vacanța Gold
Acum live
Radio Vacanța Nostalgia
Ascultă live Radio Vacanța Nostalgia
Acum live
Radio România București FM
Ascultă live Radio România București FM
Acum live
Radio România Braşov FM
Ascultă live Radio România Braşov FM
Acum live
Radio România Cluj
Ascultă live Radio România Cluj
Acum live
Radio România Constanța FM
Ascultă live Radio România Constanța FM
Acum live
Radio România Constanța Folclor
Ascultă live Radio România Constanța Folclor
00:00 - 06:00
Hit Mix
Ascultă live Radio România Oltenia Craiova
Acum live
Radio România Iași
Ascultă live Radio România Iași
Acum live
Radio România Reșița
Ascultă live Radio România Reșița
Acum live
Radio România Tg Mureș
Ascultă live Radio România Tg Mureș
04:30 - 06:00
Muzica generației tale
Ascultă live Radio România Timișoara FM
Acum live
Radio România Timișoara AM
Ascultă live Radio România Timișoara AM
Acum live
Radio România Arad FM
Ascultă live Radio România Arad FM
Acum live
Radio Chişinău
Ascultă live Radio Chişinău
Acum live
Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Ascultă live Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Acum live
Radio România Cluj în limba maghiară
Ascultă live Radio România Cluj în limba maghiară
Acum live
Radio eTeatru
Ascultă live Radio eTeatru