Ascultă Radio România Cultural Live

Marion Cotillard la București, alături de Orchestra Națională din Lille, într-un un spectacol care sfidează clasificările - Jeanne D’Arc au bûcher, de Arthur Honegger

18 Septembrie 2019, 15:12

Pe 19 septembrie, la Ateneul Român, de la ora 16.30

Jeanne D’Arc au bûcher este un oratoriu dramatic semnat de compozitorul francez de origine elvețiană Arthur Honegger, pe un libret realizat de poetul și dramaturgul Paul Claudel. Povestea punctează prin 11 scene, în sens invers cronologic, momentele importante din viața eroinei franceze care au dus la condamnarea ei la ardere pe rug.

Construcția oratoriului este una monumentală, incluzând pasaje operatice, corale, simfonice, teatru, o combinație de stiluri care contribuie la fascinația exercitată de spectacol, greu de încadrat în vreunul dintre genuri. Montarea este pe măsură, distribuția cuprinde artiști lirici, actori, cor, cor de copii și orchestră.

Explicând complexitatea spectacolului, actrița Marion Cotillard, laureată a premiului Oscar, care va interpreta rolul Jeannei d’Arc a subliniat că: “Nu partea emoțională este cea mai dificilă, ci partea tehnică. Să fii tot timpul conectat, atent la tot ce se întâmplă în jur, să te coordonezi cu toți ceilalți. Să fii întotdeauna cum trebuie. E foarte frustrant să nu fii perfect. Pe de altă parte, când intri în profunzimea dificultăților, când te scufunzi în ele, înțelegi că așa descoperi, de fapt, miezul poveștii.

Instrumentația este și ea neobișnuită. Sunt incluse în orchestra simfonică trei saxofoane și un Ondes Martenot, un precursor al instrumentelor electronice de astăzi, care permit realizarea unui univers sonor special.

Din punct de vedere muzical, compoziția abordează o mare diversitate de genuri, acoperind de la muzica atonală, la jazz, secvențe de fanfară, cântece populare și piese bisericești, cu treceri surprinzătoare și rapide, care captivează și intrigă auditoriul.

Eclectismul lucrării și dimensiunea ei provoacă artistic muzicienii și atrage atenția publicului, așa cum o face și libretul. Oratoriul începe cu momentul premergător arderii pe rug al Jeannei d’Arc căreia i se alătură un personaj spectral, părintele Dominic, un ghid care o ajută să înțeleagă situațiile ce au determinat deznodământul tragic. Jeanne d’Arc înfățișată de oratoriu nu mai poartă platoșa războinică, este vulnerabilă, o tânără care se teme de moarte, până la urmă, un copil. În contrapunct, sub forma de flash-back-uri, în scene disparate, sunt prezentate firele mediului politic corupt care au făcut posibile procesul absurd și condamnarea ei.

Muzica joacă un rol foarte important în a-i re-învăța pe oameni să-și recunoască și să-și accepte propriile emoții și pe cele ale celorlalți, din jurul lor. Și cred că asta ne ajută să devenim cu toții mai buni cetățeni.” a spus maestrul Alexandre Bloch, directorul muzical al Orchestrei Naționale din Lille vorbind despre efectul pe care îl poate produce muzica la nivelul publicului și societății, la nivel mai larg.

Oratoriul a fost finalizat în 1935 și a avut premiera la Paris în 1938. Prologul a fost adăugat mai târziu, în 1944, aducând semnificații în plus lucrării și puternicei figuri a lui Jeanne d’Arc. Fraza de debut din textul coral, “Întuneric! Toată Franța este fără formă și vidă!”, a fost considerată, la momentul lansării, ca fiind o paralelă între Franța marcată de războiul de 100 de ani și Franța aflată sub ocupația nazistă.

Spectacolul de la București al Orchestrei Naționale din Lille îl va avea la pupitru pe maestrul Alexandre Bloch și va beneficia de concursul actriței Marion Cotillard, laureată a premiului Oscar, care va interpreta rolul lui Jeanne d’Arc. Partiturile corale vor fi susținute de Corul Filarmonicii “George Enescu”,dirijat de Iosif Ion Prunner și de Corul de Copii al Radiodifuziunii Române, dirijat de Răzvan Rădos.

Maestrul Alexandre Bloch a preluat poziția de Director Muzical al Orchestrei Naționale din Lille la începutul sezonului 2016/2017, poziție pe care o va deține până în 2024. Este, în același timp, dirijor principal al Düsseldorfer Symphoniker, din septembrie 2015. Câștigarea premiului întâi la concursul din 2012 al Competiției de dirijat Donatella Flick LSO, care a adus în atenția publică muzicalitatea, entuziasmul și energia sa i-a oferit oportunitatea de a fi dirijor asistent al London Symphony Orchestra. Sezonul 2018/2019 a inclus debuturi cu Tiroler Landstheater Orchester Innsbruck și Gurzenich-Orchester din Köln, precum și debutul la Opera din Lyon, cu lucrarea Lecții de dragoste și violență, a compozitorului George Benjamin. Planurile cu Orchestra Națională din Lille au cuprins o serie dedicată lucrărilor lui Mahler, Petruska a lui Stravinsky și alte înregistrări.

Actrița franceză Marion Cotillard a jucat prima data rolul lui Jeanne d’Arc în anul 2005, în Franța, alături de Orleans Sympohny Orchestra, apoi, în 2012, cu Barcelona Symphony Orchestra și în 2015, alături de New York Philharmonic.

Marion Cotillard a studiat la Conservatorul de artă dramatică din Orleans și este Cavaler al Ordinului Artelor și Literelor pentru contribuția la îmbogățirea culturii franceze. A primit premiul Oscar pentru rolul Edith Piaf, din filmul “La vie en rose”, pentru care a mai fost distinsă cu Premiul BAFTA pentru cea mai bună actriță, Globul de aur, Premiul César și a fost nominalizată pentru Screen Actors Guild and Critics Choice. În 2015, Marion Cotillard a mai fost nominalizată la Premiul Oscar pentru cea mai bună actriță pentru rolul din filmul lui Jean-Pierre și Luc Dardenne's “Two Days, One Night".

Distribuția completă:

MARION COTILLARD Ioana d’Arc (rol vorbit), GEORGES GAY Fratele Dominique (rol vorbit), HÉLÈNE GUILMETTE Fecioara Maria, o voce (soprană), GABRIELLE PHILIPONET Marguerite (soprană), MARIE KARALL Catherine (contralto), CORNEL FREY Porcus, O voce, Primul herald, Clericul (tenor), PHILIPPE-NICOLAS MARTIN O voce, Al doilea herald, Un țăran (bas) / Un alt țăran (rol vorbit), MATHIAS ZAKHAR Al treilea herald, Măgarul, Bedford, Jean de Luxembourg, Heurtebise, Un ţăran (rol vorbit), CORENTIN HOT Maestru de ceremonii, Regnault de Chartres, Guillaume de Flavy, Perrot, Un Preot (rol vorbit).

Anasamblul de la Lille va avea două spectacole în cadrul festivalului. Astăzi va prezenta sub bagheta lui Vlad VizireanuSimfonia de cameră pentru 12 instrumente soliste opus 33 a lui George Enescu, Concertul pentru vioara și orchestră în re major op.77 a lui Brahms, cu Sergey Katchatryan, solist și Simfonia „Harold în Italia” o compoziție a lui Berlioz, cu Timothy Ridout la violă.

Înregistrarea întâlnirii cu echipa spectacolului Jeanne D’Arc au bûcher poate fi urmarită pe contul de Facebook al Festivalului - http://bit.ly/2kR5DVM

Cobza a fost inclusă în Lista Patrimoniului Cultural Imaterial UNESCO
Muzică-Dans-Arte 10 Decembrie 2025, 16:40

Cobza a fost inclusă în Lista Patrimoniului Cultural Imaterial UNESCO

Comitetul Interguvernamental al UNESCO pentru Salvgardarea Patrimoniului Cultural Imaterial a aprobat azi înscrierea...

Cobza a fost inclusă în Lista Patrimoniului Cultural Imaterial UNESCO
Proiectul Cultural ,,LOTCA” prezentat în spațiul internațional
Muzică-Dans-Arte 10 Decembrie 2025, 13:32

Proiectul Cultural ,,LOTCA” prezentat în spațiul internațional

Proiectul Cultural LOTCA se desfășoară în Franța, la Nisa, în data de 25 noiembrie 2025 prin realizarea...

Proiectul Cultural ,,LOTCA” prezentat în spațiul internațional
Tenorul Jonas Kaufmann și soprana Paula Iancic aduc marile arii de operă pe 11 decembrie la Sala Palatului
Muzică-Dans-Arte 10 Decembrie 2025, 13:15

Tenorul Jonas Kaufmann și soprana Paula Iancic aduc marile arii de operă pe 11 decembrie la Sala Palatului

În cadrul emisiunii Soundcheck cu Vlad Ciocoiu, soprana Paula Iancic a vorbit despre pregătirile pentru evenimentul din...

Tenorul Jonas Kaufmann și soprana Paula Iancic aduc marile arii de operă pe 11 decembrie la Sala Palatului
Anne Gastinel împreună cu Orchestra de Cameră Radio aduc la Sala Radio un parcurs sonor dedicat violoncelului
Muzică-Dans-Arte 10 Decembrie 2025, 13:09

Anne Gastinel împreună cu Orchestra de Cameră Radio aduc la Sala Radio un parcurs sonor dedicat violoncelului

În această seară, de la ora 19.00, Sala Radio găzduiește un concert special susținut de Orchestra de Cameră Radio,...

Anne Gastinel împreună cu Orchestra de Cameră Radio aduc la Sala Radio un parcurs sonor dedicat violoncelului
Concert suplimentar „Madrigal: Christmas Mood” la București - 17 decembrie, ora 19:00
Muzică-Dans-Arte 09 Decembrie 2025, 13:15

Concert suplimentar „Madrigal: Christmas Mood” la București - 17 decembrie, ora 19:00

După succesul extraordinar din debutul Turneului Național Madrigal de Crăciun 2025, la Cluj-Napoca, Târgu Mureș și...

Concert suplimentar „Madrigal: Christmas Mood” la București - 17 decembrie, ora 19:00
Dirijorul Fuad Ibrahimov și violonistul Gidon Kremer, invitați ai Filarmonicii George Enescu la un dialog cu publicul despre schimbare, continuitate și destin
Muzică-Dans-Arte 08 Decembrie 2025, 18:50

Dirijorul Fuad Ibrahimov și violonistul Gidon Kremer, invitați ai Filarmonicii George Enescu la un dialog cu publicul despre schimbare, continuitate și destin

Filarmonica George Enescu îi aduce împreună pe renumiții muzicieni Fuad Ibrahimov și Gidon Kremer, miercuri, 10...

Dirijorul Fuad Ibrahimov și violonistul Gidon Kremer, invitați ai Filarmonicii George Enescu la un dialog cu publicul despre schimbare, continuitate și destin
Sute de lucrări din colecția egipteană a Muzeului Luvru, afectate de o infiltrație de apă
Muzică-Dans-Arte 08 Decembrie 2025, 15:12

Sute de lucrări din colecția egipteană a Muzeului Luvru, afectate de o infiltrație de apă

O infiltrație de apă produsă la sfârșitul lunii noiembrie în Muzeul Luvru a provocat avarii serioase în...

Sute de lucrări din colecția egipteană a Muzeului Luvru, afectate de o infiltrație de apă
Weekend cultural - Recomandări pentru 5-7 decembrie
Muzică-Dans-Arte 05 Decembrie 2025, 17:35

Weekend cultural - Recomandări pentru 5-7 decembrie

Căutați idei de petrecere a timpului liber? Vă sugerăm o selecţie de recomandări culturale de neratat în acest weekend....

Weekend cultural - Recomandări pentru 5-7 decembrie
Ascultă live

Ascultă live

14:00 - 15:00
Știința 360
Ascultă live Radio România Cultural
14:05 - 15:00
REPORTERII ACTUALITATII
Ascultă live Radio România Actualităţi
Acum live
Radio România Muzical
Ascultă live Radio România Muzical
14:00 - 15:00
English 1
Ascultă live Radio România Internaţional 1
13:30 - 15:00
LA MINUT (selecţiuni) (RRA)
Ascultă live Radio România Internaţional 2
Acum live
Radio România Internaţional 3
Ascultă live Radio România Internaţional 3
Acum live
Radio România 3net
Ascultă live Radio România 3net
14:00 - 15:00
TEATRU SCURT
Ascultă live Radio România Antena Satelor
Acum live
Radio Vacanța Fresh
Ascultă live Radio Vacanța Fresh
Acum live
Radio Vacanța Gold
Ascultă live Radio Vacanța Gold
Acum live
Radio Vacanța Nostalgia
Ascultă live Radio Vacanța Nostalgia
Acum live
Radio România București FM
Ascultă live Radio România București FM
11:03 - 15:00
Pulsul Zilei
Ascultă live Radio România Braşov FM
Acum live
Radio România Cluj
Ascultă live Radio România Cluj
Acum live
Radio România Constanța FM
Ascultă live Radio România Constanța FM
Acum live
Radio România Constanța Folclor
Ascultă live Radio România Constanța Folclor
Acum live
Radio România Oltenia Craiova
Ascultă live Radio România Oltenia Craiova
Acum live
Radio România Iași
Ascultă live Radio România Iași
Acum live
Radio România Reșița
Ascultă live Radio România Reșița
Acum live
Radio România Tg Mureș
Ascultă live Radio România Tg Mureș
13:00 - 16:03
Știri
Ascultă live Radio România Timișoara FM
14:00 - 15:00
Emisiune în lb. maghiară
Ascultă live Radio România Timișoara AM
Acum live
Radio România Arad FM
Ascultă live Radio România Arad FM
Acum live
Radio Chişinău
Ascultă live Radio Chişinău
Acum live
Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Ascultă live Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Acum live
Radio România Cluj în limba maghiară
Ascultă live Radio România Cluj în limba maghiară
Acum live
Radio eTeatru
Ascultă live Radio eTeatru
Acum live
Conviețuiri
Ascultă live Conviețuiri