1 an de la moartea lui David Bowie
10 January 2017
Oaza de muzică -Invitaţi speciali: Saeed Dadkhah şi Hossein Sanaei
10 January 2017

Gala Premiilor AFCN 2016

Gala Premiilor AFCN 2016 va avea loc luni 16 ianuarie 2017, începând cu ora 19:00, la Institutul Francez, Sala Elvira Popescu, Bd. Dacia nr. 77, sect. 2, București.

Aflate la cea de-a doua ediție, aceste premii sunt menite a sublinia rolul creației artistice actuale în modelarea unei identității colective bazate pe valori, înscriindu-se între evenimentele dedicate ZILEI CULTURII NAȚIONALE. Juriul a definit câte cinci nominalizări pentru fiecare din cele zece categorii. Se acordă un singur premiu, la fiecare categorie, în valoare de 5.000 de lei. Transmitem anexată lista nominalizărilor și vă invităm să aflați câștigătorii în cadrul galei organizate în 16 ianuarie 2017.

NOMINALIZĂRI PENTRU PREMIILE AFCN 2016

 

  1. Premiul pentru management cultural – se acordă unei persoane care a contribuit prin activitatea depusă în ultimii 10 ani la susţinerea culturii contemporane românești, la valorizarea patrimoniului ori la buna înţelegere a fenomenelor artistice și facilitarea accesului cât mai larg al publicului la cultură.
nr. NOMINALIZARE   ARGUMENT
1. Ștefania Ferchedău București Pentru activitațile de consultanță artistică, management cultural și advocacy derulate în ultimii 10 ani.
2. Kinga Kelemen Cluj Pentru activitatea de management în domeniul artelor spectacolului și implicarea în proiectul GroundFloor Group.
3. Cosmin Năsui București Pentru promovarea creației contemporane prin platforma Modernism
4. Raluca Bem Neamu București Pentru activitatea de advocacy și contribuția la promovarea educației prin cultură
5. Oana Simionescu Timișoara Pentru activitatea de management și curatoriatul în domeniul arhitecturii.

 

  1. Premiul pentru activare culturală în (relație cu) spațiul public – se acordă unei inițiative ce activează participativ memoria colectivă și valorizează identitatea locului.
nr. ORGANIZAȚIE   PROIECT
1. Asociația CALUP București Platforma Calup

(beta.calup.ro)

2. Asociația Română pentru Cultură Educație și Normalitate – ARCEN București Prin Bucureștii ce se duc

(www.arcen.info)

3. Asociația URBANNECT Cluj Sufrageria Urbană

(urbannect.ro)

4. Graphis 122 București Homefest

(graphis122.ro)

5. Miliția Spirituală București Comuna Universitară

(www.militiaspirituala.ro)

 

 

  1. Premiul pentru activare interdisciplinară – se acordă unei inițiative care a implicat colaborarea dintre artiști și/sau specialiști din diversemedii și domenii creative.

 

nr. ORGANIZAȚIE   PROIECT
1. Asociația Art&co București Inner sound New Arts Festival

(art-co.ro)

2. Asociația culturală Alt Iași Iași Borderline Art Space

(borderlinespace.com/ro)

3. Asociația Salonul de Proiecte București Construind socialul :artă și arhitectură

(www.salonuldeproiecte.ro)

4. Asociația UMA ED- România București SinCronic

(www.umaed.ro)

5. Organizația română pentru drepturile de utilizator – ORDU București Modulab

(www.modulab.ro)

 

  1. Premiul pentru comunicare și mediere culturală – se acordă unui proiect care a vizat promovarea rolului culturii în modelarea societății, formarea de publicuri noi și/sau dezvoltarea de audiențe.

 

nr. ORGANIZAȚIE NOMINALIZATĂ   PROIECT
1. Asociația Da’DeCe București Îmi place/nu-mi place prin artă

(www.asociatiadadece.ro)

2. Asociația Curtea Veche București Narativ – Festivalul de lectura pentru copii

(www.asociatiacurteaveche.ro)

3. Asociația Minitremu Tg. Mureș Art Camp

(minitremu.tumblr.com)

4. Asociația Reactor de creație și experiment Cluj Teen Spirit #2

(reactor-cluj.com)

5. Asociația pentru Performanță și Cultură Cluj Cele mai frumoase cărți

(performanta-cultura.ro)

 


 

  1. Premiu pentru incluziune socială și dialog intercultural – se acordă pentru o inițiativă culturală care a implicat grupuri minoritare și/sau categorii defavorizate.

 

nr. ORGANIZAȚIE   PROIECT
1. Asociația Dramacum București Istanbul – Bucharest by play

(dramacum.org)

2. Asociația Paradaiz București Paradiz Beatbox Mașina

(paradaiz.ro)

3. Asociația Teatrul 3G Tg. Mureș Terapia Socială prin Teatru Contemporan

(teatru3g.ro)

4. Create.Act.Enjoy Cluj-Napoca Tetrapie prin artă

(createactenjoy.com)

5. Fundația Policy Center for Roma and Minorities București Proiecte derulate în cartierul Ferentari

(policycenter.eu/ro/)

 

 

  1. Premiul pentru antreprenoriat cultural – se acordă unei organizații care a derulat proiecte culturale sustenabile și a promovat potențialul acestora de generare de venituri.

 

nr. ORGANIZAȚIE   PROIECT
1. Asociația Arché București Castle break

(www.arche.ro)

2. Asociația Casa Plai Timișoara Ambasada

(www.plai.ro/ambasada)

3. Asociația Ecopolis București Deltacraft

(www.ecopolis.org.ro)

4. Asociaţia Ivan Patzachin – Mila 23 București Romania Powered by Nature

(www.rowmania.ro)

5.

ASSAMBLAGE – Asociația națională a autorilor și designerilor de bijuterie contemporană

București Școla de bijuterie contemporană- o călătorie prin istoria și viitorul bijuteriei

(www.assamblage.org)

 

  1. Premiul pentru soluții inovatoare în promovarea patrimoniului – se acordă pentru contribuția la promovarea patrimoniului cultural prin activarea creației contemporane, a noilor medii și/sau prin activarea participativă.

 

nr. ORGANIZAȚIE   PROIECT
1. Asociația Culturală Kratima Timișoara Poartă Arta

(www.kratima.ro)

2. Asociația Monumentum Sibiu Ambulanță pentru monumente

(ambulanta-pentru-monumente.ro)

3. Asociația One World București Recuperarea patrimoniului de film documentart românesc

(oneworld.ro)

4. Asociația Renascendis Brașov Resturi și rosturi. Comori uitate ale comunităților săsești din jurul Făgărașului

(www.renascendis.org)

5. Fundația Pro Patrimonio București Cartier Matache: film

(propatrimonio.org)

 

 

  1. Premiul pentru activarea patrimoniului imaterial – se acordă unei inițiative care a adus în actualitate și a făcut relevant pentru societatea contemporană patrimoniul imaterial, punându-i în valoare resursele identitare.

 

nr. ORGANIZAȚIE   PROIECT
1. Asociația 1+1 Tecuci Fragmente dintr-o viață

(unuplusunu.org)

2. Asociația Culturală Isvor București Turneul Isvor. George Enescu: Rapsodiile Române vs. muzică tradițională şi folclor urban

(www.isvor.ro)

3. Asociația Estenest București Animation Worskheep

(www.estenest.ro)

4. Asociația Jumatatea Plină București Fiare vechi- explorări sonore

(www.jumatateaplina.com)

5. Fundația Culturală Meta București Rezidență internațională de creație audiovizuală, Slon

(www.metacinema.ro)

  1. Premiul pentru promovarea culturii române în lume – se acordă unei inițiative care a activat colaborări și parteneriate internaționale în 2015 și a prilejuit întâlnirea publicului internațional cu artiști/producții artistice din România.

 

nr. ORGANIZAȚIE NOMINALIZATĂ   PROIECT
1. Asociația Centrul de fotografie contemporană Iași

Camera Plus 2016. Bienală de fotografie contemporană şi imagine dinamică

http://www.c-f-c.ro/

2. Asociația Cinemascop București BIEFF – Bucharest International Experimental Film Festival

(www.bieff.ro/ro/2016)

3. Asociația Ephemair București Noaptea albă a Galeriilor

(www.ephemair.ro)

4. Asociația pentru protejarea și promovarea castelului Corvinilor Hunedoara DARTS – Digital Art and Storytelling for Heritage Audience Development

(www.e-darts.eu)

5. Rețeaua Naționala a Muzeelor din România București WE ARE MUSEUMS 2016

(http://www.muzee.org/sitev2/ce-facem/seminarii-etc/wam-2016)

 

 

  1. Premiul pentru rezistență în cultură – se acordă unei organizații care continuă să-și desfășoare activitate de peste 10 ani

 

nr. ORGANIZAȚIE SEDIU PROIECT
1. Asociația 4 Culture București Xplore Dance Festival

(exploredancefestival.ro)

2. Asociația Rokolectiv București Festivalul Rokolectiv

(www.rokolectiv.ro)

3. Fundația Gabriela Tudor / Proiect DCM București Proiectele din ultimii 20 de ani

(vimeo.com/manolescucosmin)

4. Mihai Eminescu Trust Sighișoara Proiectele de protejare și valorizare a patrimoniului cultural (www.mihaieminescutrust.org)
5. Transylvania Trust Cluj-Napoca Proiectele de protejare și restaurarea patrimoniului construit din Transilvania (www.transylvaniatrust.ro)

 

Juriul de nominalizare și selecție:

Andreea Borțun (Asociația TET, Alexandria)

Nicoleta Braniște (Asociația Colectiv A, Cluj-Napoca)

Cosmina Goagea (Asociația Zeppelin, București)

Raluca Iacob (Asociația M3, București)

Sorina Jecza (Fundația Triade, Timișoara)

Mihaela Michailov (Asociația Culturală Replika, București)

Miruna Tîrcă (Asociația Komunitas, București)

Rarița Zbranca (Asociația AltArt, Cluj-Napoca)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *