Gala COMEDY CLUJ 2016
30 October 2016
Festivalul de Dramaturgie Rodica Popescu-Bitănescu
31 October 2016

Final în forţă la Festivalul Naţional de Teatru

Ne aflăm în cea de-a zecea zi a Festivalului Naţional de Teatru.

 Ediţia a 26-a a FNT va fi încheiată în această seară de un mare spectacol al începutului de mileniu – invitat special al Festivalului: „Livada de vişini” de A.P. Cehov, în viziunea unuia din maeştrii scenei contemporane: regizorul Lev Dodin, sosit în Capitală cu actorii săi de la Maly Drama Teatr – Théâtre de l’Europe, din Sankt Petersburg, Rusia.

Producţia a fost distinsă anul trecut cu Premiul naţional al Rusiei „Masca de aur“ la categoria „cel mai bun spectacol“, iar cei doi protagonişti, Danila Kozlovsky (Lopahin) şi Ksenya Rappoport (Ranevskaia) au primit Premiul „Stanislavski” pentru interpretare.

Vă reamintim că după reprezentaţia din această seară (la care este interzisă folosirea aparatelor de fotografiat!), regizorul Lev Dodin va participa la o întâlnire deschisă cu publicul spectator, organizată în foaierul „Tapiseriei” (etajul 1) al Sălii Mari a Teatrului Naţional „I. L. Caragiale” din Bucureşti.

Felix Alexa, Gigi Căciuleanu, Alexandru Darie, Tompa Gábor, Vlad Massaci, Mihai Măniuţiu – sunt celelalte amprente regizorale ale ultimei seri a FNT, în spectacole invitate din Braşov, Târgu-Mureş, Turda şi Bucureşti.

Teatrul Naţional Radiofonic îşi încheie azi seria de audiţii on-air difuzate în timpul Festivalului pe frecvenţele Radio România Cultural, cu o nouă serie de producţii inspirate din scrierile lui Federico Fellini şi Samuel Beckett.

Iar ultimele trei semnale editoriale (din cele 16 volume de carte dedicată teatrului lansate în FNT 2016) îi va aduce în faţa publicului interesat pe Anca-Maria Rusu, Ştefan Oprea şi Gigi Căciuleanu.

Iată programul orar al evenimentelor ce se vor desfăşura în ultima zi a celei de-a 26-a ediţii a Festivalului Naţional de Teatru:

Duminică, 30 octombrie

CONFERINŢĂ

10.30 – 16.00 Biblioteca Naţională a României

Conferinţa Naţională a Managerilor Culturali, ediţia a III-a

Organizator: Institutul Naţional pentru Cercetare şi Formare Culturală

ON AIR. TEATRU RADIOFONIC

14.00 Radio România Cultural

Scrisori de dragoste de Federico Fellini

Regia artistică: Attila Vizauer

Cinema, după „Invenzioni” de Federico Fellini

Scenariul radiofonic şi regia artistică: Ilinca Stihi

Canţoneta de Federico Fellini

Regia artistică: Cezarina Udrescu

Produse de: Teatrul Naţional Radiofonic

 

19.00 Radio România Cultural

Toţi cei care cad de Samuel Beckett

Regia artistică: Attila Vizauer

Produs de: Teatrul Naţional Radiofonic

 
LANSARE DE CARTE

16.00 Librăria Cărtureşti Verona

Vârstele scenei de Ştefan Oprea

Editura Junimea

şi

Dramaturgi francezi pe scenele româneşti în secolele XIX şi XX

de Anca-Maria Rusu şi Ştefan Oprea

Editura Artes

lansare_miroirs18.30 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Atelier, Foaier

Miroirs de Gigi Căciuleanu

Editura Vellant

 

SPECTACOLE

17.00 Teatrul Odeon

Sala Majestic

La ordin, Führer! de Brigitte Schwaiger

Regia: Mihai Măniuţiu

Decorul: Adrian Damian

Costumele: Claudia Castrase

Produs de: Teatrul „Aureliu Manea” Turda

Durata: 1h fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

18.00 şi 20.00 Teatrul Bulandra

Sala „Toma Caragiu”

The Bach Files

Un spectacol de Alexandru Darie

Scenografia: arh. Octavian Neculai

Produs de: Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra”, Bucureşti

Durata: 1h 15 min fără pauză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

19.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Mare

Livada de vişini de A.P.Cehov

Adaptarea scenică şi regia: Lev Dodin

Scenografia: Aleksander Borovsky

Produs de: Teatrul Maly Drama – Théâtre de l’Europe, Sankt Petersburg, Rusia

Durata: 3h cu pauză

Spectacol limba rusă cu traducere în limbile română şi engleză

 

20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Studio

Dansând în noapte de Patrick Ellsworth

după filmul „Dancer in the Dark” de Lars von Trier

Regia: Vlad Massaci

Scenografia, light-design, concept şi realizarea video: Andu Dumitrescu

Produs de: Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

Durata: 2h 05 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

 

20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Atelier

L’Om DAdA

Un spectacol coregrafic de Gigi Căciuleanu

Produs de: Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti. Spectacolul este realizat sub auspiciile Centrului de Cercetare şi Creaţie Teatrală „Ion Sava”, în colaborare cu Gigi Căciuleanu Romania Dance Company şi Fundaţia Art Production şi cu sprijinul Institutului Cultural Român

Durata: 1h fără pauză

Spectacol de teatru-dans

 

20.00 Teatrul Bulandra

Sala „Liviu Ciulei”

Cutia Pandorei de Katalin Thuróczy

Regia, ilustraţia muzicală şi light-design: Felix Alexa

Scenografia: Andrada Chiriac

Produs de: ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului Bucureşti.

Spectacol preluat în repertoriul Teatrului „Lucia Sturdza Bulandra”, Bucureşti

Durata: 1h 20 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

 

21.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Sala Pictură

Sfârşit de partidă de Samuel Beckett

Regia: Tompa Gábor

Decorul şi costumele: Judit Dobre Kóthay

Produs de: Teatrul Naţional Târgu-Mureş – Compania „Tompa Miklós”

Durata: 1h 40 min fără pauză

Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română şi engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

22.00 Teatrul ACT

Apă de mină de Csaba Székely

Un proiect coordonat de Oana Stoica

Scenografia: Vladimir Iuganu

Produs de: Teatrul ACT, Bucureşti şi Scena9

Mulţumiri speciale domnului Alexandru Dabija

Durata: 1h 30 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

 

Vă aşteptăm să ne fiţi alături şi în ultima seară a Festivalului Naţional de Teatru!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *