Institutul Goethe prezintă la Teatrul Odeon “De ce fierbe copilul în mămăligă”
8 May 2017
„Teatrul se ocupă cu ceea ce nu știm și căutăm…” Alexa Visarion la UNTEATRU
8 May 2017

Festivalul European al Spectacolului – Festival al Dramaturgiei Românești, FEST-FDR2017

Avem deosebita plăcere să vă invităm la o nouă ediție a Festivalului European al Spectacolului – Festival al Dramaturgiei Românești, FEST-FDR2017. Festivalul European al Spectacolului Timișoara – Festivalul Dramaturgiei Româneşti este unicul festival din România care se concentrează în egală măsură pe spectacolul de teatru pe text românesc și pe relevarea identității acestuia în fluxul dramaturgiei europene, evidențiind, totodată, teatralitatea tuturor formelor de artă a spectacolului. Gândit ca un pol important al dramaturgiei româneşti şi ca punct de convergenţă al artelor spectacolului, FEST-FDR a devenit în ultimii ani unul dintre cele mai importante evenimente culturale ale României. Anul acesta, FEST-FDR se bucură de sprijinul financiar al Primăriei și al Consiliului Local al Municipiului Timișoara. Nu în ultimul rând, FEST-FDR își consolidează dimensiunea culturală,  civică  și socială care l-a impus în context european, fapt demonstrat de obținerea labelului european EFFE.

La fel ca în anii precedenți, secțiunea dedicată spectacolului de teatru pe text românesc – FDR – panoramează anul teatral anterior în viziunea teatrologului Oana Borș, selecționerul festivalului, în timp ce secțiunea FEST este dedicată artelor spectacolului și spectacolelor în aer liber.

Vă prezentăm în continuare programul FEST-FDR2017:

Duminică, 14 mai

ora 18, Sala 2                                                Deschiderea Festivalului.

Stolpersteine Staastheater, textul și regia Hans-Werner Kroesinger, Badisches Staatstheater, Karlsruhe, Germania (spectacol în limba germană cu supratitrare în limba română)

ora 21, Studio „Uțu Strugari”    M-am hotărât să devin prost, după Martin Page, regia Antonella Cornici, Teatrul Național Timișoara (în afara festivalului)

Luni, 15 mai

ora 19, Teatrul Maghiar              Frați de cruce, un spectacol de Liviu Lucaci, Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timișoara (spectacol în limba maghiară cu supratitrare în limba română)

ora 19, Fabrica de Bere               Boborul după I.L. Caragiale, regia Sabin Popescu, Teatrul Național Timișoara (în afara festivalului)

ora 21, Sala 2                                    Traks, coregrafia Brahim Bouchelaghem, Zahrbat Company, Franța

ora 22, Piața Victoriei                  Arca lui Lenin, scenariul și regia Mihai Mălaimare, Teatrul „Masca” București (Outdoor)

Marți, 16 mai

ora 19, Sala Mare                            O mie de motive, după Duncan Macmillan, regia Horia Suru, Compania Point, București

ora 21, Sala 2                                    Cealaltă țară, adaptare după trei romane de Herta Müller,  regia Alexandru Istudor, Teatrul Național Craiova

ora 22, Piața Victoriei                  Arca lui Lenin, scenariul și regia Mihai Mălaimare, Teatrul „Masca” București (Outdoor)

Miercuri, 17 mai

ora 19, Studio „Uțu Strugari”    Aniversarea, de Jeroen van den Berg, regia Traian Șoimu, Teatrul Național Timișoara (în afara festivalului)

ora 21, Sala, 2                                   Frați de Dave Williams, regia Florin Piersic jr., Teatrul Național Timișoara (în afara festivalului)

ora 22, Piața Victoriei                  The Blind, Teatr Kto, Polonia (Outdoor)

Joi, 18 mai

ora 18, Sala Mare                            Iată femeia pe care o iubesc de Camil Petrescu, regia Mihaela Lichiardopol, Teatrul Național Timișoara (în afara festivalului)

ora 21, Sala 2                                    Toys: A dark fairy tale de Saviana Stănescu, regia Tompa Gabor, J.U.S.T. Toys Productions, S.U.A. (spectacol în limba engleză cu supratitrare în limba română)

ora 22, Piața Victoriei                  The Blind, Teatr Kto, Polonia (Outdoor)

Vineri, 19 mai

ora 19, Studio „Uțu Strugari”    Pe jumătate cântec, textul și regia Crista Bilciu, Teatrul de Foc, București

ora 21, Sala 2                                    Open de Ana Cucu Popescu, regia Leta Popescu, Asociația Reciproca în parteneriat cu Federația Fabrica de Pensule și Asociația GroundFloor Group, Cluj

Sâmbătă, 20 mai

ora 18, Sala Mare                            O scrisoare pierdută de I.L. Caragiale, regia Ada Lupu Hausvater, Teatrul Național Timișoara (în afara festivalului)

ora 21, Sala 2                                    Marți – spectacol choirtemporan de Csepei Zsolt & Echipa, regia Sipos Krisztina. Váróterem Projekt, Cluj

Duminică, 21 mai

ora 17, Studio „Uțu Strugari”    Nina de Matei Vișniec, regia Alexandru Maftei, Teatrul de Comedie București

ora 19, Sala 2                                    Obsesii de Claudiu Sfirschi–Lăudat, după texte de Margarita Karapanou, regia Yannis Paraskevopoulos, ARCUB

ora 21,30, Parcul Civic-Sala 2   Concert SUBCARPAȚI (Outdoor)

Luni, 22 mai

ora 19, Studio „Uțu Strugari”    Oxigen de Ivan Vîrîpaev, regia Alexandru Mihaescu, Teatrul Național Timișoara (în afara festivalului)

ora 21, Sala 2                                    Artists talk, un spectacol de Gianina Cărbunariu, ARCUB și Asociația Piese Refractare, București

Marți, 23 mai

ora 18, Sala Mare                            București 41 – Tur retur, scenariu de Andreea Chindriș, Alexa Băcanu și Alexandru Berceanu, regia Alexandru Berceanu, Teatrul Evreiesc de Stat, București (spectacol itinerant)

ora 21, Sala 2                                    Însemnările unui nebun de N.V. Gogol, regia Viktor Bodó, Teatrul Katona József Budapesta / Casa de Producție Orlai / FÜGE / Asociația MASZK, Ungaria (spectacol în limba maghiară cu supratitrare în limba română)

ora 22, Piața Victoriei                  Groupe Urbain dIntervention Dansée extraits du répertoire d’Angelin Prejlocaj, Compania Ballet Preljocaj, Franța/ (Outdoor)

Miercuri, 24 mai

ora 18, Sala Mare                            Efecte colaterale de A.V. Popa, regia Vlad Zamfirescu, Teatrul Nottara, București

ora 21, Sala 2                                    Aglaja, dramatizare de Alina Petrică după Aglaja Veteranyi, conceptul și coregrafia Ștefan Lupu, Compania Reactor

ora 22, Piața Victoriei                  Groupe Urbain dIntervention Dansée  –  extraits du répertoire d’Angelin Prejlocaj, Compania Ballet Preljocaj, Franța/ (Outdoor)

Joi, 25 mai

ora 18, Sala Mare                            Hamlet după Shakespeare, regia Ada Lupu Hausvater, Teatrul Național Timișoara (în afara festivalului)

ora 21, Sala 2                                   Închiderea Festivalului.

(D)efectul Placebo, creație colectivă, conceptul și coregrafia Ștefan Lupu, Teatrul Național București (secțiunea FDR)

Programul de spectacole va fi completat cu întâlniri, dezbateri, lansări de carte și alte evenimente.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *