Ascultă Radio România Cultural Live

ARCUB inclus în TURNEUL european - Mat Maneri / Lucian Ban / Evan Parker

11 Octombrie 2017, 12:03

Între Vortex Jazz Club din Londra și Bimhuis din Amsterdam, celebrul jazzman newyorkez Mat Maneri alături de Evan Parker și Lucian Ban se opresc joi, 24 octombrie, ora 19:30, la ARCUB, București, pentru un concert exclusiv de lansare a celui mai recent album al său, Sounding Tears. Concertul este prezentat în cadrul seriei Jazz @ ARCUB - Artist in Residence, ajunsă la cea de-a doua stagiune, curatoriată de celebrul muzician Mircea Tiberian și organizată de ARCUB cu susținerea Primăriei Capitalei.

În luna octombrie 2017, trioul Maneri / Parker / Ban se află într-un turneu european de promovare a albumului Sounding Tears. Concertul de la ARCUB, programat pe 24 octombrie, de la ora 19:30, este al doilea concert din cadrul stagiunii curente de jazz Artist in Residence de la ARCUB, deschisă pe 5 octombrie 2017.

Sounding Tears este primul album în 12 ani pe care Mat Maneri îl scoate ca lider. Elogiat de critici și public pentru noile direcții deschise în jazzul contemporan, violonistul newyorkez Mat Maneri - care a cântat în trecut cu David S. Ware, Paul Motian, Joe Morris – lansează în luna mai 2017 albumul Sounding Tears, primit cu recenzii elogioase de All About Jazz, The Guardian, Jazz Trail.

Pentru cel mai recent album al său, Mat Maneri lucrează cu legendarul saxofonist britanic Evan Parker și cu pianistul Lucian Ban, colaboratorul său de aproape o decadă. Jurnalistul Stuart Broomer, de la New York City Jazz Record, scria despre Sounding Tears, „Maneri, Ban și Parker duc improvizația la un nivel de claritate și coerență care rareori poate fi atins. Fără îndoială, una dintre cele mai frumoase lansări de discuri din 2017".

Biletele pot fi achiziţionate online de pe http://arcub.ro/ și http://www.bilet.ro/ sau de la casa de bilete de la sediul ARCUB (Strada Lipscani, nr. 84-90).

Prețuri: 35 lei (Categoria I). Elevii, studenţii și pensionarii care se prezintă la Casa de Bilete ARCUB cu legitimaţiile pot achiziţiona bilete la preţul de 25 lei (Categoria II).

Eveniment Facebook:Artist in Residence – Sounding Tears – Mat Maneri / Evan Parker / Lucian Ban

Despre artiști

Violistul american Mat Maneri a schimbat, pe parcursul carierei sale de peste un sfert de secol, „felul în care lumea jazzului ascultă vioara și viola” (All About Jazz) și este considerat astăzi unul dintre cei mai originali artiști ai generației sale, aclamat pentru stilul său distinct de a îmbina jazzul cu muzica microtonală și pentru colaborarea sa cu idolii muzicii improvizate din secolul XX.

Printre cei mai inovativi și fascinanți saxofoniști ai Europei, britanicul Evan Parker a fost numit „unul dintre cei mai fini improvizatori ai lumii” (Chicago Reader). Albumul său din 1970, Topography of Lungs este catalogat drept punct de cotitură în istoria muzicii de free jazz și improvizație. Evan Parker a colaborat cu Cecil Taylor, Anthony Braxton, Paul Bley, Dave Holland, George Lewis și John Zorn.

Credit foto: Cornel Lazia

Curator al primei stagiuniArtist in Residence (octombrie 2016 – iunie 2017), Lucian Ban, primul muzician român de jazz care a primit cinci stele în Downbeat Magazine, este comparat de criticii de specialitate cu Vladimir Horrowitz sau Thelonius Monk. Mat Maneri și Lucian Ban au lucrat pentru prima dată în 2009 la Enesco Re-Imagined, urmat de Transylvanian Concert în 2013, proiecte care au atras atenția criticilor internaționali. Transylvanian Concert a fost prezentat publicului bucureștean în luna aprilie 2017, în cadrul Artist in Residence, la ARCUB.

Despre ARTIST IN RESIDENCE

Inaugurat în 2016, Jazz @ ARCUB –Artist in Residence invită muzicienii de jazz din România să curatorieze un sezon de concerte cu o temă propusă de ei înșiși. Modelat după programe similare din San Francisco, New York și Amsterdam, Artist in Residence prezintă în premieră publicului bucureștean proiecte originale ce ilustrează tema stagiunii. Programul se remarcă printr-o selecție spectaculoasă de muzicieni români și internaționali. Curatorul artist al celei de-a doua stagiuniArtist in Residence este pianistul și compozitorul Mircea Tiberian, iar tema propusă de acesta este Jazz – un limbaj muzical al viitorului”.

În zilele noastre lumea muzicii e din ce în ce mai distinct împărțită între larga majoritate, consumatoare a unor produse de serie simpliste, predictibile, lipsite de orice potențial creativ și o minoritate rezistentă, deschisă încă spre firesc, spre arta vie. În acest peisaj schizoid muzicianul de jazz, creatorul de muzică în timp real se pare că posedă încă mijloacele de supraviețuire. O dovedește numărul din ce în ce mai mare de improvizatori într-un context instituțional destul de puțin ofertant. Ce-i determină pe muzicieni să aleaga această cale a expresiei artistice? Se pare că a face muzică improvizată, a o elabora în colectiv e, până la urmă, o îndeletnicire plăcută ce se și potrivește mai bine noilor comandamente moral-sociale sau estetice ale contemporaneității. Așa se explică, pe lângă numărul crescând, și mobilitatea acestor creatori spontani, prezenți în mai toate sectoarele vieții muzicale. Bucuria de a cânta a muzicienilor de jazz, implicarea lor în actul artistic mă fac să mă gândesc la un viitor cînd, poate, nu vor mai exista ascultători ci numai creatori, desigur cu grade diferite de talent și inspirație. Din păcate, dacă lucrurile vor continua pe făgașul pe care au pornit, nu toată lumea va mai avea legături cu muzica. O mare parte dintre oameni o vor mai auzi doar, fără să o înțeleagă. Întregul spațiu auditiv va fi parcelat probabil cu zgomote controlate ce vor ritmiza comportamentul multora dintre noi. Totuși, la fel ca în scenariile filmelor science-fiction, imaginez o comunitate mică ce va continua să celebreze prin sunet, expresie, dans și cuvânt creativitatea muzicală. Și vreau să cred că asta va conta pentru formația spirituală a omului. De aceea, având onoarea să fiu ales noul curator al programului Artist in residence am decis să plasez seria concertelor din această stagiune sub deviza Jazz – un limbaj muzical al viitorului sau Jazz – a musical language of the future.” declară Mircea Tiberian, artist curator Artist in Residence.

Program Artist in Residence octombrie – decembrie 2017:

  • 24 octombrie: MAT MANERI / EVAN PARKER / LUCIAN BAN (USA/UK/RO)

  • 9 noiembrie: DUMItRIO (RO/NL/I/SL)

  • 16 noiembrie: DON BRADEN / JORIS TEEPE / GENE JACKSON (USA/NL)

  • 7 decembrie: JOHN EDWARDS / MARK SANDERS / DAWID FRYDRYK / SIAN BRIE (UK/PL/RO)

  • 21 decembrie: R.C. & THE MELODY MAKERS

ARCUB readuce muzica clasică în inima Capitalei: a VI-a ediție a „Pieței Festivalului George Enescu” are loc în perioada 17–21 septembrie 2025
Muzică-Dans-Arte 16 Septembrie 2025, 07:08

ARCUB readuce muzica clasică în inima Capitalei: a VI-a ediție a „Pieței Festivalului George Enescu” are loc în perioada 17–21 septembrie 2025

Primăria Capitalei, prin ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului București organizează, alături de ARTEXIM, instituție...

ARCUB readuce muzica clasică în inima Capitalei: a VI-a ediție a „Pieței Festivalului George Enescu” are loc în perioada 17–21 septembrie 2025
Oul lui Brâncuși
Muzică-Dans-Arte 16 Septembrie 2025, 06:54

Oul lui Brâncuși

„Este un moment extraordinar în istoria Muzeului Kröller-Müller să putem prezenta o sculptură de...

Oul lui Brâncuși
Filarmonica ”Transilvania” din Cluj – Napoca își va începe pe 3 octombrie stagiunea într-o nouă sală de concerte
Muzică-Dans-Arte 15 Septembrie 2025, 12:10

Filarmonica ”Transilvania” din Cluj – Napoca își va începe pe 3 octombrie stagiunea într-o nouă sală de concerte

Filarmonica ”Transilvania” din Cluj – Napoca își va începe pe 3 octombrie stagiunea...

Filarmonica ”Transilvania” din Cluj – Napoca își va începe pe 3 octombrie stagiunea într-o nouă sală de concerte
iMapp Bucharest aniversează 10 ani de spectacol vizual, în parteneriat cu faimosul raliu internațional Gumball 3000 și emblematicul eveniment Food Truck Festival
Muzică-Dans-Arte 15 Septembrie 2025, 09:28

iMapp Bucharest aniversează 10 ani de spectacol vizual, în parteneriat cu faimosul raliu internațional Gumball 3000 și emblematicul eveniment Food Truck Festival

Pe  20 și pe 21 septembrie 2025 ,  Piața Constituției  devine locul unde arta digitală, muzica, supermașinile...

iMapp Bucharest aniversează 10 ani de spectacol vizual, în parteneriat cu faimosul raliu internațional Gumball 3000 și emblematicul eveniment Food Truck Festival
Pianistul român Andrei Irimia va susține un nou turneu european
Muzică-Dans-Arte 14 Septembrie 2025, 20:05

Pianistul român Andrei Irimia va susține un nou turneu european

Pianistul și compozitorul Andrei Irimia își va prezenta cel mai recent proiect,  „Lights &...

Pianistul român Andrei Irimia va susține un nou turneu european
Cătălin Răducanu aduce pianul și țambalul la Grădina cu Filme – singurul recital în aer liber din ediția a III-a a Turneului Național Un artist, un pian , un țambal
Muzică-Dans-Arte 13 Septembrie 2025, 08:57

Cătălin Răducanu aduce pianul și țambalul la Grădina cu Filme – singurul recital în aer liber din ediția a III-a a Turneului Național Un artist, un pian , un țambal

Duminică, 14 septembrie, de la ora 19:00 , publicul bucureștean este invitat la  CREART – Grădina cu Filme...

Cătălin Răducanu aduce pianul și țambalul la Grădina cu Filme – singurul recital în aer liber din ediția a III-a a Turneului Național Un artist, un pian , un țambal
Programul Ukrainian Music Lab crează punți culturale între Ucraina și Europa
Muzică-Dans-Arte 12 Septembrie 2025, 16:24

Programul Ukrainian Music Lab crează punți culturale între Ucraina și Europa

Scena muzicală ucraineană își afirmă forța creativă și dorința de a se conecta cu publicul european prin Ukrainian...

Programul Ukrainian Music Lab crează punți culturale între Ucraina și Europa
Violonistul Sabin Penea: ”Muzica este frumoasă sub toate formele sale. Ea este o poveste fără cuvinte și are nevoie și de un context pentru a o înțelege, de  aceea noi o explicăm în recitalurile noastre chiar și cu umor.”
Muzică-Dans-Arte 12 Septembrie 2025, 12:32

Violonistul Sabin Penea: ”Muzica este frumoasă sub toate formele sale. Ea este o poveste fără cuvinte și are nevoie și de un context pentru a o înțelege, de  aceea noi o explicăm în recitalurile noastre chiar și cu umor.”

”Muzica este frumoasă sub toate formele sale. Ea este o poveste fără cuvinte și are nevoie și de un context pentru a o...

Violonistul Sabin Penea: ”Muzica este frumoasă sub toate formele sale. Ea este o poveste fără cuvinte și are nevoie și de un context pentru a o înțelege, de  aceea noi o explicăm în recitalurile noastre chiar și cu umor.”
Ascultă live

Ascultă live

13:00 - 13:55
RRC Soul
Ascultă live Radio România Cultural
13:20 - 14:00
PROBLEME LA ZI (DEZBATERE RRA)
Ascultă live Radio România Actualităţi
Acum live
Radio România Muzical
Ascultă live Radio România Muzical
13:00 - 14:00
Français 1
Ascultă live Radio România Internaţional 1
13:00 - 13:30
Radiojurnal
Ascultă live Radio România Internaţional 2
Acum live
Radio România Internaţional 3
Ascultă live Radio România Internaţional 3
Acum live
Radio România 3net
Ascultă live Radio România 3net
12:20 - 14:00
VIAȚA LA ȚARĂ
Ascultă live Radio România Antena Satelor
Acum live
Radio Vacanța Fresh
Ascultă live Radio Vacanța Fresh
Acum live
Radio Vacanța Gold
Ascultă live Radio Vacanța Gold
Acum live
Radio Vacanța Nostalgia
Ascultă live Radio Vacanța Nostalgia
Acum live
Radio România București FM
Ascultă live Radio România București FM
11:03 - 15:00
Pulsul Zilei
Ascultă live Radio România Braşov FM
Acum live
Radio România Cluj
Ascultă live Radio România Cluj
Acum live
Radio România Constanța FM
Ascultă live Radio România Constanța FM
Acum live
Radio România Constanța Folclor
Ascultă live Radio România Constanța Folclor
Acum live
Radio România Oltenia Craiova
Ascultă live Radio România Oltenia Craiova
Acum live
Radio România Iași
Ascultă live Radio România Iași
Acum live
Radio România Reșița
Ascultă live Radio România Reșița
Acum live
Radio România Tg Mureș
Ascultă live Radio România Tg Mureș
Acum live
Radio România Timișoara FM
Ascultă live Radio România Timișoara FM
Acum live
Radio România Timișoara AM
Ascultă live Radio România Timișoara AM
Acum live
Radio România Arad FM
Ascultă live Radio România Arad FM
Acum live
Radio Chişinău
Ascultă live Radio Chişinău
Acum live
Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Ascultă live Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Acum live
Radio România Cluj în limba maghiară
Ascultă live Radio România Cluj în limba maghiară
Acum live
Radio eTeatru
Ascultă live Radio eTeatru