Teen-Fest aduce teatrul tânăr în spațiul urban
05 Octombrie 2017, 12:39
La mijloc de festival Teen-Fest, organizatorii continuă să își surprindă publicul adolescentin, dar nu numai, cu noi evenimente. Din 4 până pe 8 octombrie, între orele 18:00 – 19:00, Teen-Fest iese din nou din sala de teatru și ajunge în spațiul urban, în unele dintre cele mai circulate zone ale capitalei: Piața Universității, Parcul Herăstrău, Parcul IOR sau zona pietonală din fața Teatrului EXCELSOR, transformându-i pe trecători în spectatorii unor momente teatrale inedite create de adolescenți.
În fapt, secțiunea Teens in the Spotlight aduce în prim-plan preocupările și calitățile artistice ale unor trupe de teatru din liceele bucureștene: Nant, Playhood și Acting Up. Treizeci de adolescenți vor intra în dialog cu locuitorii orașului printr-o serie de povești inspirate din atmosfera unică a orașului lor, reunite sub titlul Pereții vorbesc. Ei vor da voce mesajelor urbane pe care le vedem deseori inscripționate pe clădiri sau pe ziduri, le vor adăuga gândurile lor pozitive, entuziasmul, inspirația/talentul și energia lor debordantă. Pornind de la o serie de ateliere de improvizație teatrală și muzical-coregrafică realizate sub îndrumarea unor artiști profesioniști (regizorul și coregraful Ștefan Lupu, muzicienii Alexei Țurcanu, Raluca Stratulat și Bogdan Gugu) adolescenții hiper-creativi au creat acest performance – poveste a orașului.
EXCELSIOR Teen-Fest continuă până duminică, 8 octombrie, când un juriu alcătuit tot din liceeni, va decide care au fost cele mai apreciate spectacole din cele două secțiuni principale ale Festivalului, Reborn Classics și Teen Attitude.
Despre spectacolele din cadrul EXCELSIOR Teen-Fest, dar și despre numeroasele evenimente conexe dedicate adolescenților puteți afla de pe website-ul https://www.teatrul-excelsior.ro/teen-fest/. Tot acolo veți găsi și programul detaliat al festivalului, iar noutățile le puteți afla de pe pagina de Facebook: https://www.facebook.com/Teatrul-Excelsior-Bucuresti-278030202238340/ .
Biletele pentru spectacolele din Teen-Fest sunt disponibile pe site-ul www.bilet.ro, la casa de bilete a Teatrului EXCELSIOR și la casele de bilete ale teatrelor participante.
PROGRAM
SÂMBĂTĂ, 30 SEPTEMBRIE
19:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare
DESCHIDEREA Excelsior TEEN-FEST 2017
#EmojiPlay
Spectacol de teatru coregrafic de Gigi Căciuleanu // Teatrul EXCELSIOR în parteneriat cu „Gigi Căciuleanu Romania Dance Company” // 1h
(TEEN ATTITUDE)
DUMINICĂ, 1 OCTOMBRIE
15:00 – 17:00 // Centrul de Teatru Educațional Replika
Cine sunt eu? – atelier de teatru participativ
(ATELIER TEEN-FEST)
18:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare
Digito Ergo Sum de Ulduz Ashraf Gandomi și Cecilia Lorenzetti
Regia: Alessandra Tomassini // San Lorenzo di Savena, Italia // 55'
(TEEN ATTITUDE) / traducere în limba română
19:30 // Teatrul Odeon, Sala Studio
Pescărușul de A.P. Cehov
Un spectacol de Andreea și Andrei Grosu // Teatrul Odeon București // 1h 30'
(REBORN CLASSICS)
LUNI, 2 OCTOMBRIE
10:00 – 12:00 // CINETic
3D Reality – atelier de modelare3D
(ATELIER TEEN-FEST)
15:00 – 17:00 // Centrul de Teatru Educațional Replika
Cine sunt eu?– atelier de teatru participativ
(ATELIER TEEN-FEST)
15:00 – 18:00 // CINETic
VideoSoundEdit – atelier de editare video
(ATELIER TEEN-FEST)
15:00 – 18:00 // CINETic
Stop Motion –atelier de film de animație
(ATELIER TEEN-FEST)
17:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare
Vandalul de Hamish Linklater
Regia: Andreea Vulpe // UNTEATRU // 1h 20'
(TEEN ATTITUDE)
19:00 // Teatrul Odeon, Sala Mare
Suntrack (În căutarea sunetului pierdut într-un oraș cu soare)
Scenariul și regia: Radu Afrim // Teatrul „Maria Filotti” Brăila // 1h 50'
(TEEN ATTITUDE)
MARȚI, 3 OCTOMBRIE
10:00 – 12:00 // CINETic
3D Reality – atelier de modelare3D
(ATELIER TEEN-FEST)
12:00 // Colegiul Național „Mihai Viteazul”
MASKAR (între) deMihaela Michailov
Regia: Radu Apostol // Centrul de Teatru Educațional Replika // 45'
Q&A
(#teatruînlicee)
15:00 – 17:00 // CINETic
VideoSoundEdit – atelier de editare video
(ATELIER TEEN-FEST)
15:00 – 17:00 // Centrul de Teatru Educațional Replika
Cine sunt eu? – atelier de teatru participativ
(ATELIER TEEN-FEST)
15:00 – 18:00 // CINETic
Stop Motion – atelier de film de animație
(ATELIER TEEN-FEST)
17:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare
Avioane de hârtie de Elise Wilk
Regia şi scenografia: Anca Maria Băcanu // Trupa „Amprente” Brașov // 45'
(TEENS IN THE SPOTLIGHT)
18:00 // Teatrul Odeon, Sala Mare
Hamlet, după William Shakespeare
Muzica: SUBCARPAȚI
Un spectacol de Ada Lupu // Teatrul Național „Mihai Eminescu” Timișoara // 3h (cu pauză)
(REBORN CLASSICS)
MIERCURI, 4 OCTOMBRIE
10:00 – 12:00 // CINETic
3D Reality – atelier de modelare3D
(ATELIER TEEN-FEST)
12:00 // Colegiul Național „George Coșbuc”
MASKAR (între) deMihaela Michailov
Regia: Radu Apostol // Centrul de Teatru Educațional Replika // 45'
Q&A
(#teatruînlicee)
15:00 – 17:00 // CINETic
VideoSoundEdit – atelier de editare video
(ATELIER TEEN-FEST)
15:00 – 17:00 // Centrul de Teatru Educațional Replika
Cine sunt eu? – atelier de teatru participativ
(ATELIER TEEN-FEST)
15:00 – 18:00 // CINETic
Stop Motion – atelier de film de animație
(ATELIER TEEN-FEST)
17:00 // Teatrul de Comedie, Sala Studio
Dur de George F. Walker
Regia: Vlad Massaci // Teatrul de Comedie // 1 h 40'
(TEEN ATTITUDE)
18:00 – 19:00 // Piața Universității
Pereții vorbesc, regia și coregrafia: Ștefan Lupu, muzica: Alexei Țurcan, Raluca Stratulat&Bogdan Gugu
Performance – trupele Nant, Playhood, Acting UP
(TEENS IN SPOTLIGHT)
19:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare
Say it now! de Mihaela Michailov și Marcelino Martin Valiente
Direcția de scenă: Marcelino Martin Valiente // Teatrul Național „Mihai Eminescu” Timișoara // 1 h 40'
(TEEN ATTITUDE)
JOI, 5 OCTOMBRIE
10:00 – 12:00 // CINETic
3D Reality – atelier de modelare3D
(ATELIER TEEN-FEST)
13:00 // Colegiul Național „Mihai Eminescu”
MASKAR (între) de Mihaela Michailov
Regia: Radu Apostol // Centrul de Teatru Educațional Replika // 45'
Q&A
(#teatruînlicee)
15:00 – 17:00 // CINETic
VideoSoundEdit –atelier de editare video
(ATELIER TEEN-FEST)
15:00 – 18:00 // CINETic
Stop Motion – atelier de film de animație
(ATELIER TEEN-FEST)
17:00 // Centrul de Teatru Educațional Replika
20 noiembrie după Lars Noren
Un spectacol de Eugen Jebeleanu // Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu // 1h
(TEEN ATTITUDE)
18:00 – 19:00 // Piața Universității
Pereții vorbesc, regia și coregrafia: Ștefan Lupu, muzica: Alexei Țurcan, Raluca Stratulat&Bogdan Gugu
Performance – trupele Nant, Playhood, Acting UP
(TEENS IN SPOTLIGHT)
19:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare
Octavie
Scenariul și regia: Flora Donars
Muzica: Maxence Grimbert-Barré // Le MèME EnsembLe, Franța // 1h
(TEEN ATTITUDE) / traducere în limba română
VINERI, 6 OCTOMBRIE
10:00 – 12:00 // CINETic
3D Reality – atelier de modelare3D
(ATELIER TEEN-FEST)
12:30 // Colegiul Național „Matei Basarab”
MASKAR (între) de Mihaela Michailov
Regia: Radu Apostol // Centrul de Teatru Educațional Replika // 45'
Q&A
(#teatruînlicee)
15:00 – 17:00 // CINETic
VideoSoundEdit –atelier de editare video
(ATELIER TEEN-FEST)
15:00 – 17: 00 // Centrul de Teatru Educațional Replika
Cine sunt eu? – atelier de teatru participativ
(ATELIER TEEN-FEST)
15:00 – 18:00 // CINETic
Stop Motion – atelier de film de animație
(ATELIER TEEN-FEST)
18:00 – 19:00 // Parcul Herăstrău
Pereții vorbesc, regia și coregrafia: Ștefan Lupu, muzica: Alexei Țurcan, Raluca Stratulat&Bogdan Gugu
Performance – trupele Nant, Playhood, Acting UP
(TEENS IN SPOTLIGHT)
18:00 // Teatrul Mic
Deșteptarea primăverii de Frank Wedekind
Regia: Vlad Cristache
Muzica: Daniel Rocca. Interpretare live: FIRMA // Teatrul Mic // 3h (cu pauză)
(REBORN CLASSICS // 16+)
19:00 // Teatrul EXCELSIOR, Sala Mare
Fluturii sunt liberi de Leonard Gershe
Regia: Erwin Șimșensohn//Teatrul EXCELSIOR // 1h 55'
(TEEN ATTITUDE)
SÂMBĂTĂ, 7 OCTOMBRIE
17:00 // Centrul de Teatru Educațional Replika
Cine sunt eu? – atelier de teatru participativ // performance
(ATELIER TEEN-FEST)
17:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare
All = Gods in Blood de Agnieszka Nasierowska, după Împăratul muștelor de William Golding
Regia: Grzegorz Grecas // Teatr Układ Formalny, Polonia // 1h 20'
(TEEN ATTITUDE)
18:00 – 19:00 // Parcul IOR
Pereții vorbesc, regia și coregrafia: Ștefan Lupu, muzica: Alexei Țurcan, Raluca Stratulat&Bogdan Gugu
Performance – trupele Nant, Playhood, Acting UP
(TEENS IN SPOTLIGHT)
19:00 // Teatrul Național București, Sala Pictură
O întâmplare ciudată cu un câine la miezul nopții după un roman de Mark Haddon
Regia: Bobi Pricop // Teatrul Național București // 1h 40'
(TEEN ATTITUDE)
19:00 // Teatrul Metropolis
Romeo și Julieta de William Shakespeare
Direcția de scenă: Victor Ioan Frunză // Teatrul Metropolis București // 2h 45' (cu pauză) (REBORN CLASSICS // 14+)
DUMINICĂ, 8 OCTOMBRIE
17:00 – 18:00 // Teatrul Excelsior - outdoor
Pereții vorbesc, regia și coregrafia: Ștefan Lupu, muzica: Alexei Țurcan, Raluca Stratulat&Bogdan Gugu
Performance – trupele Nant, Playhood, Acting UP
(TEENS IN SPOTLIGHT)
18:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare
Our Ladies of Perpetual Succour(Fecioarele noastre grabnic ajutătoare) de Lee Hall, după Sopranele de Alan Warner
Regia și coregrafia: Răzvan Mazilu // Teatrul EXCELSIOR // 2h10'
(TEEN ATTITUDE // 16+)
20:15 ÎNCHIDEREA FESTIVALULUI EXCELSIOR TEEN-FEST 2017